Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahvil Yatırımcıları FED’in Yavaşlaması Beklenirken Resesyon Hazırlığında

FED’in Çarşamba günü gerçekleştireceği yılın ilk toplantısı öncesinde, yatırımcılar sabit getirili araçlara yöneliyor. Ayrıntılar haberde…
Tahvil Yatırımcıları FED’in Yavaşlaması Beklenirken Resesyon Hazırlığında
HABER GİRİŞ

Hisse senetleri yeni yıla iyimser bir başlangıç yaptı ve durgunluk endişeleri yatırımcıları, Federal Rezerv’in 2023’teki ilk toplantısı öncesinde Hazine bonolarına ve diğer sabit getirili yatırımlara yönlendirdi.

Fiyatlarla ters yönde hareket eden ABD 10 yıllık Hazine bonosunun getirileri Ekim’in en yüksek seviyesi olan yüzde 4,338’den yaklaşık 83 baz puan düştü. Yatırımcılar geçen hafta ABD tahvil fonlarına 4,89 milyar dolar gönderdi. Bu hafta üst üste net girişler oldu.

Tahvillere Talep Arttı

FED’in faiz artırımlarının ABD ekonomisini resesyona sokacağı endişesi, genellikle ekonomik olarak belirsiz zamanlarda güvenli bir sığınak olarak görülen Hazine tahvillerine olan talebi artırdı.

Yatırımcılar, 1 Şubat’taki para politikası toplantısının sonunda FED’in faiz oranlarını 25 baz puan daha artırmasını bekliyor. Piyasalar aynı zamanda düşen enflasyon belirtileri arasında merkez bankasının şahin para politikasını geri çektiğine dair sinyaller arıyor.

Glenmede Investment Management sabit gelir yöneticisi Rob Daly, “Bir risk azaltma var ve hisse senetlerinden sabit gelir gibi piyasanın daha yüksek kaliteli bölümlerine akışlar görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bu hareket, durgunluk endişelerinin azaldığı, enflasyonun yavaşladığı ve büyümenin dirençli kaldığı sözde yumuşak iniş umutlarının ortaya çıktığı hisse senetlerindeki son rallinin tersine bir gelişme oluyor.

S&P 500 yılın ilk gününden bugüne yüzde 4,6 yükseldi ve Nasdaq geçen yıl yaşadığı büyük düşüş dalgasının ardından yaklaşık yüzde 9 yükseldi. Bazı öz sermaye yatırımcıları, bir resesyonun gelmesi halinde hisse senetlerindeki mevcut rallinin azalmasını bekleyerek riskini azaltma yolunu seçiyor.

Federe Hermes baş sermaye stratejisti Phil Orlando, hisse senetlerindeki mevcut rallide bir tersine dönüş beklentisiyle savunma pozisyonunun korunması gerektiğini söyledi.

Analistler FED’i Bekliyor

FED’in politika faizini yüzde 5-5,25 arasına yükselteceğini tahmin eden analistler, oranların yıl sonuna kadar sabit kalmasını bekliyor. Bu, birçok yatırımcının bir durgunluğun neredeyse kaçınılmaz hale geleceğinden veya ekonomik gerilemeyi şiddetlendireceğinden endişe duymasına neden oluyor. Oran şu anda yüzde 4,25-4,50 arasında duruyor.

Daha güvercin bir FED beklentisinin sağlamlaştırılması, yüksek oranların ne kadar artacağına ilişkin görüşleri sınırlamakla beraber, tahvil getirilerinin daha düşük hareket etmesini sağlar.

Raymond James’te sabit gelir araştırması genel müdürü Ellis Phifer, bir durgunluk beklediğini belirterek, “FED sona başlangıçtan daha yakın ve oranlar genellikle oran artışları bittiğinde eğri boyunca düşüyor.” notunu düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın