Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahvil Yatırımcıları, FED’in 2016 Aralık’ta Faiz Artıracağını Düşünüyor mu?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki ay gerçekleştireceği toplantı ile ilgili olarak tahvil yatırımcıları, ne düşünüyorlar ? Ayrıntılar haberde...
Tahvil Yatırımcıları, FED’in 2016 Aralık’ta Faiz Artıracağını Düşünüyor mu?
Son Güncelleme: 
Yorum

Her geçen gün küresel piyasalarda tansiyon bir miktar daha artarken, dikkatle takip edilen konuların başında; ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın son FOMC toplantısında uygulayacağı para politikası yer alıyor. Yılın başında FED yetkilileri yaptıkları açıklamalarda; küresel görünüme ilişkin iyimser bir tablo beklediklerini ve bu doğrultuda bu yıl yaklaşık dört kez faiz artırımına gidebileceklerini dile getirmişlerdi. Lakin yılın başından bu yana gerçekleştirilen tüm FED toplantılarında, faizler sabit tutuldu.

Faizlerin sabit tutulmasının temel nedenlerine bakıldığı zaman ise yıl içerisinde ortaya çıkan hiç beklenmedik gelişmeler olduğu açıkça görülüyor. Örneğin; Haziran ayında İngiltere’de Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış için Brexit oylamasına gidilmesi, emtia fiyatlarında görülen beklenmedik düşüşler ve birçok ülkenin ekonomik büyümesindeki yavaşlamalar, FED’in arzuladığı para politikasını hayata geçirmesinin önündeki temel etkenler olarak önümüzde çıkmıştı. Hal böyleyken yılın son çeyreğinde, emtia fiyatlarında görülen toparlanmalar ve ABD’de açıklanan ekonomik verilerin iyimser tabloyu güçlendirmesi, FED’in elini Aralık toplantısında bir hayli kuvvetlendirdi.

Küresel piyasalar da FED’in Aralık ayında yılın başından bu yana beklenen faiz artırım hamlesini hayata geçirmesini beklemekteler. Peki, FED’in Aralık toplantısıyla ilgili tahvil yatırımcıları ne düşünüyorlar?

Tahvil yatırımcıları, özellikle ABD’nin yeni başkanı olarak Donald Trump’ın seçilmesinin ardından, daha hızlı parasal sıkılaştırmanın gerçekleşeceğini düşünmekteler. Bu doğrultuda tahvil yatırımcılarına göre; FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 100’e kadar yükseldi. Böylelikle ilk kez bir FED toplantısı öncesi faiz artırma beklentisi, yüzde 100’e yükselmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu