Paylaşım

Tahvil Yatırımcıları, FED’in 2016 Aralık’ta Faiz Artıracağını Düşünüyor mu?


 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki ay gerçekleştireceği toplantı ile ilgili olarak tahvil yatırımcıları, ne düşünüyorlar ve FED’in faiz artırımına gitme ihtimalini yüzde kaç olarak görüyorlar? Tüm merak edilenlerin cevabı haberimizde;

Her geçen gün küresel piyasalarda tansiyon bir miktar daha artarken, dikkatle takip edilen konuların başında; ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın son FOMC toplantısında uygulayacağı para politikası yer alıyor. Yılın başında FED yetkilileri yaptıkları açıklamalarda; küresel görünüme ilişkin iyimser bir tablo beklediklerini ve bu doğrultuda bu yıl yaklaşık dört kez faiz artırımına gidebileceklerini dile getirmişlerdi. Lakin yılın başından bu yana gerçekleştirilen tüm FED toplantılarında, faizler sabit tutuldu.

Faizlerin sabit tutulmasının temel nedenlerine bakıldığı zaman ise yıl içerisinde ortaya çıkan hiç beklenmedik gelişmeler olduğu açıkça görülüyor. Örneğin; Haziran ayında İngiltere’de Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış için Brexit oylamasına gidilmesi, emtia fiyatlarında görülen beklenmedik düşüşler ve birçok ülkenin ekonomik büyümesindeki yavaşlamalar, FED’in arzuladığı para politikasını hayata geçirmesinin önündeki temel etkenler olarak önümüzde çıkmıştı. Hal böyleyken yılın son çeyreğinde, emtia fiyatlarında görülen toparlanmalar ve ABD’de açıklanan ekonomik verilerin iyimser tabloyu güçlendirmesi, FED’in elini Aralık toplantısında bir hayli kuvvetlendirdi.

Küresel piyasalar da FED’in Aralık ayında yılın başından bu yana beklenen faiz artırım hamlesini hayata geçirmesini beklemekteler. Peki, FED’in Aralık toplantısıyla ilgili tahvil yatırımcıları ne düşünüyorlar?

Tahvil yatırımcıları, özellikle ABD’nin yeni başkanı olarak Donald Trump’ın seçilmesinin ardından, daha hızlı parasal sıkılaştırmanın gerçekleşeceğini düşünmekteler. Bu doğrultuda tahvil yatırımcılarına göre; FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 100’e kadar yükseldi. Böylelikle ilk kez bir FED toplantısı öncesi faiz artırma beklentisi, yüzde 100’e yükselmiş oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın