Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahvil Piyasası Durgunluk Alarmını Kesip, Daha Güçlü Büyüme Potansiyeli Gösteriyor

Tahvil getirileri artıyor ve herkesin hakkında konuştuğu korkunç durgunluk uyarılarının ortadan kalkarak iyimserleştiği gözleniyor.
Tahvil Piyasası Durgunluk Alarmını Kesip, Daha Güçlü Büyüme Potansiyeli Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tahvil piyasalarında resmen durgunluk alarmı ortadan kalktı. Bunun yerine daha güçlü büyüme potansiyeline işaret eder hale geldi. Yazdan bu yana küresel bir ekonomik çöküş korkusuyla tahvil piyasası sarsıldığından, Hazine piyasası ve ekonomideki koşullar değişti.

ABD-Çin ticaret müzakerelerinin görünümleri de yükseldi ve bunun sonucunda fiyatların tersi yönde hareket eden tahvil getirilerinin arttığı gözlendi. FED oranları üç kez düşürmesinin ardından, 2 yıl gibi kısa vadeli verimler, uzun vadeli verim kadar hızlı artış göstermiyor.

2 yılın en yüksek seviyesi, Perşembe günü 10 baz puan baz puan artarken, 10 yıllık verimin tarifelerin düşürülebileceğine dair raporlar ile birlikte yaklaşık 14 baz puan arttı.

10 Yıllık Verim Yükseldi

10 Yıllık Verim Yükseldi10 yıllık verim, 2016 seçimlerinden bu yana bir günlük hamlesinde yüzde 1,97’ye yükseldi. Ancak gün sonunda yüzde 1,928’a geriledi. 10 yıllıklar, Trump’ın Çin’e yeni tarifeler getirebileceğini tweetlediği gün olan 1 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesindeydi. Aynı zamanda FED’in faiz oranlarını çeyrek puan düşürdüğü güne denk gelmişti.

Kısa vadeli verimler, 10 yıllık verim gibi uzun uçtaki oranlardan daha fazla olduğu zaman, ters çevrilmiş verim eğrisi olarak adlandırılır ve finansal piyasalarda durgunluğun ufukta olabileceğinin bir işaretidir. Bu duygu, Ağustos ve Eylül aylarında doruğa ulaşmıştı.

Şimdi ise eğri düştü ve FED’in son faiz indiriminden bir ay sonra 3 aydan 10 yıla kadar olan verimler en yüksek seviyede. 3 aylık hazine bonosu kağıdı, Ağustos ayındaki negatif 54 baz puan seviyesine kadar düştükten sonra Perşembe günü 10 yıllık not veriminin altında 36 baz puan oldu.

BMO üst düzey stratejisti Jon Hill, “Yassılaştırılmış veya ters çevrilmiş verim eğrisini yorumlamanın bir yolu, para politikası hatasının olası bir göstergesidir. Bunun önemli ölçüde azaltılma olasılığını görüyoruz. FED, sıkı bir iş gücü piyasasına ve özsermaye seviyesine yakın bir seviyeye rağmen üç kez indirdiniz,” dedi.

Hill açıklamasının devamında, “Ekomik momentum bir çukura çarpmış olabilir. Üretimdeki yavaşlama konusundaki endişe, küresel senkronize durgunluktan çok etkilenmiş görünüyor,” ifadelerini kullandı.

10 Yıllıklar Yüzde 2 Üstüne Hareket Ediyor

10 Yıllıklar Yüzde 2 Üstüne Hareket EdiyorStratejistler, ticaret görüşmelerinde kaydedilen ilerlemeden ötürü, verimlerin artış eğiliminde olduğunu söylüyor. Ancak piyasalar ticari gelişmeleri ve ekonomik verileri izlediklerinden 10 yıllıklar kısa vadede yüzde 2’nin üzerinde hareket ettiğini görmüyorlar. Hill, 10 yıllıkların izleyeceği bir sonraki yüksek filigranın 1 Ağustos’ta en yüksek seviye olan 2,06 olacağını söyledi.

Amerivet Securities ABD faiz oranları başkanı olan Greg Farenello, “verimin yükselmeye devam ettiğini görüyor.

Faranelle, “Verim eğrisinin dikleşebilme kabiliyetinin küresel makro taraftaki hafif rüzgarlardan gelmesi ve uzun ucun kısa ucundan daha fazla serbest kalması gerekir. Dinamik, piyasanın gerçekten hazırlanmadığı bir ticaret için açıkça belirlendi,” dedi. Yakın gelecekte 10 yıllıkların yüzde 2’nin üzerine çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

Noktaların seçilmesi gerektiğini belirten Faranelle, “%2,25, değerlerin nasıl göründüğünü söyleyebilirim? Ama şimdi, bu kendi kendine beslenecek,” dedi.

Tarihsel düzeyde, eğri o kadar dik değil; ancak 3 aydan 10 yıllıklara yayılma Ağustos ayının sonundaki en yüksek inversiyon noktasından 90 baz puan hareket etti.

Hill, “Kısa oranları 75 baz puan düşürdüğünüzde, bu eğriyi 93 baz puan artırdı. Genel olarak, FED’in yumuşak inişlerini başarabildiği gibi görünüyor. Hiçbir şekilde bitmemiş bir anlaşma. Bu hala ticaretin tamamlanmasına ve pozitif ekonomik verilere devam edilmesine dayanıyor,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu