Yatırım yapmaya başla!

Tahvil Piyasaları, FED’in Dördüncü Faiz İndirimine Kapıları Kapadığına İnanmak İstemiyor!

Ekim ayı toplantısında faizlerini çeyrek baz puan indiren Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) yıl içinde bir kez daha bu tarz bir adım atmayacağı düşünülürken, tahvil piyasaları bundan tam anlamıyla emin olamıyor.
Tahvil Piyasaları, FED’in Dördüncü Faiz İndirimine Kapıları Kapadığına İnanmak İstemiyor!

Dün TSİ akşam saatlerinde Ekim ayı toplantısında aldığı faiz kararını bildiren Amerikan Merkez Bankası (FED), piyasa beklentileriyle uyumlu hareket ederek 25 baz puanlık faiz indirimi uyguladı.

Alınan bu kararla birlikte FED, fonlama faiz oranı hedef aralığını %1.50-1.75 aralığına çekti. Başkan Jerome Powell, dün düzenlediği basın toplantısında bankanın mevcut politika duruşunun yüksek ihtimalle uygun kalacağını belirtmişti. Fakat analistlerin büyük bir kısmı, Ekim’deki çeyrek baz puanlık indirimle bu yıl içindeki üçüncü faiz indirimini yapan FED’in dördüncüsü için kapıları kapattığını savundu.

Fakat tahvil piyasaları, bankanın faiz indirim trendinin son bulduğuna ilişkin güçlü bir inanç barındırmıyor.

Bankanın İndirim Trendi Son BulmadıPiyasadaki politika yapıcıların ABD’deki ekonomik görünümde büyük bir değişim olmadıkça gevşek para politikası adımlarına ara verildiği fikrini savunmasına karşın, tahvil piyasaları FED’in faiz indirim döngüsünün bittiğine bir türlü ihtimal veremiyor.

Gecelik swap faizlerine bakıldığında, FED’in yıl içindeki üçüncü faiz indirimini uyguladığı anlarda Aralık ayında da bir indirim olabileceği ihtimalinin tam fiyatlandığı görüldü. Ayrıca tahvil piyasasının 2020 yılının Kasım ayı için hala faiz indirimi beklediği öğrenildi. ABD’nin uzun vadeli hazine tahvillerinin getirilerinde düşüş meydana geldi.

Cuma günü ABD’nin istihdam ve imalat verileri açıklanacak. Tahvil piyasaları şu anda dikkatini bu yöne odaklamış durumda.

ABD İstihdam ve İthalat Verileri AçıklanacakPowell, dünkü basın toplantısında para politikasının yeterince iyi seviyede olduğunu belirtmişti. Buna karşın Conning’in Küresel Baş Yatırım Stratejisti Rich Sega, ekonomik görünüme ilişkin piyasa tepkisinin daha karanlık bir tablo gösterdiğini savunuyor.

Sega, “ABD Hazine tahvillerinde basın toplantısı sonrasındaki ralli ve faizlerdeki düşüş piyasanın verileri ekonominin yavaşladığı şeklinde okuduğu ve kötümser kaldığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı. Diğer yandan Powell, ABD ekonomisinin ılımlı bir hızda büyüyeceğini öngördü ve enflasyonun %2 seviyesinde kalacağını söyledi.

Temmuz ayındaki FED toplantısını ardından düzenlediği basın toplantısında ileride faiz artırımı olmayacağına ilişkin bir garanti vermeyen Powell, dünkü konuşmasında bundan sonra atılacak adımlara açıklanacak verilere göre hareket edileceğini belirtti. Ve yine, ilerleyen dönemlerde faiz artırımı için uygun zamanlar olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum