Yatırım yapmaya başla!

Tahsili Gecikmiş Alacak Satışının 2019’da 10 Milyar Lirayı Aşması Bekleniyor

Ekonomide son dönemde yaşanan daralma takibe düşen kredi miktarını her geçen gün artırırken, tahsili gecikmiş alacakların satışının bu yıl 10 milyar liranın üzerine çıkması öngörülüyor.
Tahsili Gecikmiş Alacak Satışının 2019’da 10 Milyar Lirayı Aşması Bekleniyor

2018 yılında bankaların tahsili gecikmiş alacak (TGA) satışı 7,3 milyar TL olurken, bu yıl bu tutarın 10 milyar TL’yi aşması öngörülüyor. Bankacılık sektörünün temsilcileri son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntıların birçok şirket ve bireyseli zor duruma düşürdüğünü, önünüzdeki dönemlerde bankaların daha fazla TGA satışı yapacağını bildirdi.

Son verilere göre Türk bankacılık sektörünün toplam kredi stoku 2,4 trilyon TL seviyesinde.

Bankalar, tahsili gecikmiş alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satmaya devam ederken, geçtiğimiz günlerde Yapı Kredi Bankası’nın 530 milyon liralık satışı sektör temsilcilerinin bu konu üzerinde yoğunlaşmasına sebep oldu.

Bankalar geçtiğimiz yıl toplamda 7,3 milyar liralık tahsili gecikmiş krediyi, 350-400 milyon liralık bir tutar ile varlık yönetim şirketlerine sattı. Bu rakamın 2019 sonunda 10 milyar lirayı geçeceği tahmin ediliyor. 2,4 trilyon lira olan Türk bankacılık sektöründe, takibe düşen kredi oranının ise %4,2 olduğu biliniyor.

2019 yılında takipteki toplam kredilerin %10’unun varlık yönetimine satılması tahmin ediliyor.

Sektör temsilcileri son dönemde yaşanan sıkıntıların ve ekonomideki daralmanın etkilerinin bu alanda tam olarak görülmediğini, ancak önümüzdeki dönemlerde söz konusu kredi miktarlarında artış olacağını yorumladı. Bu yorum ise takibe düşen kredilerin ortalama yaşının 1 – 4,5 yıl arasında olmasına dayanarak yapıldı.

Yılda 100’e yakın tahsili gecikmiş kredi satışı yapıldığı belirtildi. 2008 ve 2018 yılları arasında bankaların sattığı toplam tahsili gecikmiş kredi tutarı 45 milyar lira olurken, danışmanlık şirketi PwC’nin raporuna göre 2020 yılına kadar bankalar 14,9 milyar liralık daha tahsili gecikmiş kredi satışı gerçekleştirecekler.

Ekonomide son dönemde yaşanan sıkıntılar, söz konusu kredilerin varlık yönetim şirketleri tarafından alınırken belirlenen rakamlarını da düşürdü.

Daha önceden varlık yönetim şirketleri bankaların tahsili geçmiş alacaklarını toplam tutarın %15’ine alıyordu. Ancak ülkenin ve sektörün içerisinde bulunduğu durum bu fiyatlamalar üzerinde de baskı uyguladı ve oranlar %7’lere kadar geriledi. Yapı Kredi Bankası geçen hafta 529.4 milyon TL olan tahsili gecikmiş alacağını, toplam 16.3 milyon TL’ye Gelecek Varlık Yönetimi A.Ş. ve Hayat Varlık Yönetim A.Ş.’ye sattığını duyurdu.

%3’e denk gelen oranın bu kadar düşük olmasının sebebinin yaşının büyük olması ve sadece eski tarihli KOBİ kredilerinden oluşmasından kaynaklandığı aktarıldı. Bankaların artan kredi stoklarında takibe düşen kredilerin son zamanda hızla artış gösterdiği ve bilanço temizleme hareketi nedeniyle, gelecek dönemde bu tür satışların daha da artacağı ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum