Yatırım yapmaya başla!

TAGEM’in Geliştirdiği Yerli ve Milli Tohumların Tanıtımı Yapıldı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilen ve son dönemlerde önemi artan yerli ve milli tohumların tanıtımı yapıldı.
TAGEM’in Geliştirdiği Yerli ve Milli Tohumların Tanıtımı Yapıldı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından bazı yerli ve milli tohumların üretimi gerçekleştirildi. Bunlar arasında arpa, buğday, nohut, mercimek ve kuru fasulye tohumları bulunuyor.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde “Yerli ve Milli Çeşit Tanıtım Günü” organize edildi. TAGEM Genel Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu, katıldığı bu etkinlikte bazı açıklamalarda bulundu.

Emiralioğlu yaptığı açıklamada son dönemlerde yerli ve milli tohum üretiminin arttığını vurguladı.

Emiralioğlu Son Dönemlerde Yerli ve Milli Tohum Üretiminin Arttığını VurguladıTAGEM’in ülkedeki bütün tohumların yerli ve milli olarak karşılanması yönünde çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Emiralioğlu, Türkiye’nin tohum yönünden kendi kendine yeten bir ülke olmasını amaçladıklarını söyledi.

“Kendimize tohum üretmenin dışında diğer ülkelere de tohum satmak istiyoruz.” diyerek yapılan tohum ıslah çalışmalarında özel sektörün ihtiyaçlarını da dikkate aldıklarını belirtti. Diğer taraftan Ankara Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz da bazı açıklamalar yaptı. Açıklamasına, Ankara’nın çoğunlukla memur şehri olarak anıldığına işaret ederek başladı.

Korkmaz: “Ankara, Konya’dan sonra ikinci büyük tarım arazilerine sahip olan ilimiz. 23 tarım ürünü ilk üç sırada yer almaktadır.”

Ankara Konya'dan Sonra İkinci Büyük Tarım Arazisine Sahip Olan İlimizAnkara’da son zamanlarda hayvancılık sektöründe de önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Korkmaz, bu bölgede Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle birlikte küçükbaş hayvan varlığının 1,5 milyona yaklaştığını bildirdi.

Yine Ankara’da sertifikalı tohum üretiminde de artış meydana geldiğini de belirten Korkmaz, “Bu anlamda Ankara’da sertifikalı tohum üretimi son 5 yılda 2,4 kat artarak 70 bin tona ulaşmıştır.” ifadelerini kaydetti. Kaydedilen açıklamalardan sonra, çiftçilerle birlikte gösteri parseli gezisi yapıldı.

Yeni buğday tohumu türlerinden Aytenabla, Demirhan ve Çavuş, arpa tohumları Asil, Cacabey ve Anka-06, nohut çeşitleri Atabay, Doğu, Göktürk, Aydoğan, Duru ve Kar’ın tanıtımları yapılırken, mercimek ve kuru fasulye tohumları da çiftçilere sunuldu. Ayrıca bu tohumların üretim teknikleri ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yapıldı. TAGEM tarafından geliştirilen bu tohumların satışı TİGEM ve tohum üreticisi kuruluşlar tarafından yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum