Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Borsası İki Büyük Uluslararası Endekse Dahil Oluyor

Suudi Arabistan borsası Tadawul, iki büyük uluslararası endekse dahil olma yolunda ilk adımlarını arttı. İşte detaylar;
Suudi Arabistan Borsası İki Büyük Uluslararası Endekse Dahil Oluyor

Suudi Arabistan borsası olan Tadawul, bugün iki büyük uluslararası endekse dahil olmak için ilk adımlarını attı. Endekslerin FTSE Russell ve S&P Dow Jones’un gelişen piyasalar endeksi olduğu açıklandı. Tadawul CEO’su Khalid Abdullah al-Hussan, “Söz konusu katılım, Suudi krallığının pazarını uluslararası yatırımcılara açma çabalarının sürdüğünü gösteriyor,” dedi.

Tadawul CEO’su verdiği demeçte Suudi sermaye piyasasının düzenleyici çerçevesinde ilk girişimlerin sorunsuz bir şekilde geçtiğini söyledi.

Tadawul Borsası CEO'su Endeks YorumuKhalid Abdullah al-Hussan, “FTSE’nin ilk dilimi için nakit girişlerinde herhangi bir türbülans görmedik ve bence hem uluslararası hem de Suudi pazarlarına katılma konusundaki güvenini teyit eden hem satıcı hem de alıcılar tarafından oldukça sorunsuz geçti,” ifadelerini kullandı.

Al-Hussan, bu katılımın endekslere pasif girişlerde yaklaşık 15 milyar dolar kazandırmasını beklediğini ve beklenen aktif fonların hesaplanmasının daha zor olduğunu da dile getirdi.

FTSE Russell Gelişmekte Olan Piyasalar endeksine dahil edilme ise önümüzdeki 12 ay boyunca beş dilim halinde gerçekleşecek.

FTSE Russell Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksine 12 Ayda GirişS&P Dow Jones Gelişen Piyasalar endeksi, bu yılın Eylül ayında ikinci aşamasını tamamlayacak. Tadawul basın bültenine göre; Pazartesi günkü yüzde 25’lik dilimin yüzde 10’u Mart ayında, yüzde 15’i ise Nisan ayında gerçekleşecek.

Sermaye piyasası reformları ve ekonomik liberalleşme, ekonomisini hidrokarbon gelirine olan bağımlılığından uzaklaştırmak ve özel sektör işlerini büyütmek için daha fazla dış yatırımı teşvik etmeyi amaçlayan Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nun temel ilkelerini oluşturuyor.

Al-Hussan uzun zamandır beklenen Aramco’nun halka arzında, zamanlamanın ve etkili durum tespitinin önemini de vurguladı.

Aramco Halka Arzı YorumuHalka açıklık taahhüdünün “tüm analizlerin yapılmasını ve gerekli özen göstermenin halka açılmaya hazır olmalarını gerektirdiğini,” dile getirdi. Bunun en önemli karar olduğunu düşündüğünden bahseden Al-Hussan, “Zamanlama, hem piyasa hem de hisse senedi çıkaran şirketler için en iyi sonuç veren şeydir. Her bir yayıncı her zaman doğru zamanın ne olduğu konusunda endişe duyuyor,” ifadelerini kullandı.

2018 yılından bu yana ertelenen Aramco halka arzının, tarihteki en büyük halka arz olacak. Suudi yetkililer şimdi kotasyonun 2021’de devam edeceğini söylüyorlar. Tadawul CEO’su “Bunu kendi halka arz şirketimize havale ederdim. Buna her zaman çok stratejik bakıyoruz. Şirket için halka açılma zamanı nedir, piyasa yatırımcıları mevcut hissedarların hepsi dikkate alınması gereken faktörlerdir,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum