Yatırım yapmaya başla!

Tablet Satışları Üçüncü Çeyrekte de Düşmeye Devam Etti

IDC tarafından yapılan bir araştırma tablet satışlarındaki düşüşün devam ettiğini gösteriyor.
Tablet Satışları Üçüncü Çeyrekte de Düşmeye Devam Etti

Gelişen teknoloji ile beraber pek çok farklı ürün hayatımıza girdi. Bu ürünlerin başında ise akıllı telefon ve tablet ürünleri geliyor. Mobil pazarın hızla büyüdüğü şu günlerde kullanım kolaylığı açısından bu cihazlar son derece cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı telefon pazarında olduğu gibi tablet pazarında da Apple, Samsung, Huawei gibi başlıca şirketler yeni modelleri ile çıkıyor. Diğer yandan bilgisayar üreticileri Microsoft ve Lenovo’nun da kendi tablet ürünlerini geliştirdiği biliniyor.

Bir dönem fırtına gibi esen tablet ürünlerine kullanıcılardan eskisi kadar ilgi olmadığını söyleyebiliriz. Bunun başlıca sebebi ise akıllı telefonların ekranlarının büyümesi ve yeni özellikler ile beraber hızlı bir değişim geçirmesi. Yapılan araştırmalar ise tablet pazarındaki son durumu gözler önüne seriyor. Araştırma şirketi IDC tarafından hazırlanan son rapor 2019’un üçüncü çeyreğinde de tablet satışlarının düşmeye devam ettiğini ortaya koydu.

Tablete İlgi Azalıyor

Tablete İlgi Azalıyor

Son yıllarda tablet pazarına dair yapılan araştırmalar, insanların bu ürünlere olan ilgisinin her geçen gün azaldığını gösteriyor. IDC tarafından EMEA bölgesinde yapılan son araştırma bunu doğrular nitelikte. Orta Doğu ve Afrika bölgesinin bulunduğu EMEA adı verilen bölgede yapılan pazar araştırması tablet satışlarındaki düşüşün devam ettiğini ortaya koyuyor. 2019’un üçüncü çeyreğindeki satış oranlarına göre geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.2 oranında bir azalma söz konusu.

Geride kalan üç aylık zaman diliminde 10.9 milyon tablet satılırken, yaşanan düşüşün başlıca sebebi olarak kullanıcıların talebindeki azalma gösteriliyor. Uzmanlar kullanıcıların yeni bir tablet almak için dikkat çeken bir özelliğe rastlamadıklarını belirtiyor. Tablet pazarında en yüksek satışı ise Apple gerçekleştiriyor.

Pazarın Lideri Apple

Pazarın Lideri Apple

iPad ürünleri ile dikkat çeken teknoloji devi yüzde 22.2’lik pazar payı ile yılın üçüncü çeyreğini de lider tamamlamayı başardı. Apple’ı yüzde 18.8 pazar payı ile Samsung takip ederken üçüncü sırada ise yüzde 11 ile Lonovo yer alıyor. Bu şirketleri yüzde 9 ile Huawei ve yüzde 8.1 ile Amazon takip ediyor.

Kesin olmamakla beraber Apple’ın 2020 yılının Mart ayı içerisinde yeni bir iPad Pro modeli tanıtması bekleniyor. IDC analistleri EMEA’daki tablet pazarının yılın dördüncü çeyreğinde de daralmaya devam edeceğini takip ediyor. Tahminler geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre dördüncü çeyrek satışlarında yüzde 10.2 azalma yaşanacağı yönünde.

IDC adına araştırmaya dair açıklamalar yapan analist Daniel Goncalves, “Tablet satışlarındaki toplam düşüşe düşüşe rağmen, özellikle iPad ve Surface’ın en son yenilikleriyle beraber pazar değerini korumaya devam edecek” diye konuştu. Şüphesiz büyük ekranlı akıllı telefonların hızla yaygınlaşması bu duruma zemin hazırlayan bir diğer etken olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki süreçte katlanabilir telefonların piyasada yer alması ile beraber tablet ürünlerine ilginin daha da azaldığını görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum