Yatırım yapmaya başla!

İki Telekomünikasyon Devi T-Mobile ile Sprint Sonunda Birleşiyor mu?

Yıllardır birleşme haberleriyle gündeme gelen T-Mobile ile Sprint’in kısa süre içinde 26 milyar dolarlık bir anlaşmayı duyuracağı açıklandı. İşte detaylar;
İki Telekomünikasyon Devi T-Mobile ile Sprint Sonunda Birleşiyor mu?

ABD’nin iki telekomünikasyon devi T-Mobile ile Sprint’in birleşeceği yönündeki haberler gündeme bomba gibi düştü. Konuyla ilgili yakın kaynaklar; Sprint’in hisse başına 6.50 dolar olarak değerlendirileceği söylenen anlaşmanın, Pazar günü duyurulacağını açıkladı.

Gerçekleşmesi durumunda uzun süredir devam eden ve adeta yılan hikayesine dönen birleşmenin, rekabet kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle ABD yasalarına takılabileceği ihtimalinin olduğu da belirtildi. Çünkü toplamda 127 milyon müşteriye sahip olan iki şirketin birleşmesinin, Verizon, AT&T, T-Mobile ve Sprint olmak üzere 4 oyuncusu olan kablosuz internet sağlayıcılarının rekabetine ters düşeceği, bu nedenle de onaylanmayacağı düşünülüyor.

Ayrıca kaynaklar; şirketlerin hakim hissedarlarından Deutsche Telekom ve Softbank ile süren görüşmelerin son anda başarısızlıkla sonuçlanabileceğini de söyledi.

Şirket Hissedarlarından Deutsche Telekom ve Softbank Bu İşe Ne Diyor Yeri gelmişken Deutsche Telekom’un T-Mobile’ın % 63’ünden fazlasına, Softbank’ın da Sprint’in % 84.7’sine sahip olduğunu belirtelim. Neticede; 26 milyar dolarlık anlaşmanın çok yakın olduğu yönündeki haberler manşetlerde yer etse de Sprint, T-Mobile, Deutsche Telekom ve SoftBank’ın hiçbiri yorum taleplerine cevap vermedi.

Bu noktada; 2011’deki AT&T ile T-Mobile’ın 39 milyar dolarlık satın alma ile birleşme kararı aldığını fakat ABD’nin düzenleyici kurumlarının engel getirdiğini belirtelim.

T-Mobile ile Sprint Birleşiyor mu?Yani AT&T ile T-Mobile’ın birleşmesine rekabet kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkan hükümet, T-Mobile ile Sprint’in birleşmesine de karşı çıkacaktır. Zaten söz konusu birleşmenin yıllardır devam etmesi ama bir türlü gerçekleşmemesi de bu öngörüyü destekliyor.

Bu ayın ilk haftalarında ortaya çıkan birleşme görüşmelerinin başladığı yönündeki haberlerin yanında Kasım’da çıkan haberlerde de birleşmenin durdurulduğunu duymuştuk.

T-Mobile ile Sprint 29 Milyar Dolarlık AnlaşmaT-Mobile ile Sprint birleşmeye yönelik adım atsa da hakim hissedarları Softbank ile Deutsche Telekom bu konuda anlaşmaya varamamıştı.

Öte yandan; o zaman Softbank CEO’su Masayoshi şirketin değeri konusunda anlaşmayı feshetse de Deutsche Telekom CEO’su Tim Hoettges birleşme için ikinci şans ıolabileceğini belirterek açık kapı bırakmıştı. Ve son haberler de iki şirketin bu yolda ilerlediğini açıkça gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum