Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SWIFT Merkez Bankası Dijital Para Birimi Ağını Planlıyor

Bankalararası ödeme ağı SWIFT, merkez bankası dijital para birimleri için bir çalışma yürütüyor. Ayrıntılar haberde…
SWIFT Merkez Bankası Dijital Para Birimi Ağını Planlıyor
HABER GİRİŞ

Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) farklı teknolojiler ve para birimleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların sonuncusu merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) üzerinde oldu. 8 ay süren çalışmanın sonucunda, ağ planı paylaşıldı.

Fransa ve Almanya’nın ulusal merkez bankalarının yanı sıra HSBC, Standard Chartered ve UBS gibi küresel borç verenleri içeren deneme, CBDC’lerin uluslararası olarak nasıl kullanılabileceğine ve hatta gerekirse fiat paraya nasıl dönüştürülebileceğine odaklanıyor.

Kripto Paralar CBDC’lere İlgiyi Artırdı

Dünyadaki merkez bankalarının yaklaşık yüzde 90’ı şu anda CBDC’leri kullanıyor ya da araştırmalar gerçekleştiriyor Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin benimsenmesi sonrası merkez bankaların bu trendin dışında kalmak istemiyor. Buradaki teknolojik karmaşıklıklar ise başlıca sorunlar arasında yer alıyor.

SWIFT’in inovasyon başkanı Nick Kerigan, gelecek yıl boyunca daha ileri testler tarafından takip edilecek olan denemesinin, toplamda 14 merkez ve ticari banka ile beraber gerçekleştirildiğini söyledi.

Ağ planı bankaların her bir muadili ile ayrı ayrı bağlantı kurmaları durumunda binlerce yerine yalnızca bir ana küresel bağlantıya ihtiyaç duymaları üzerine kuruluyor. Kerigan, gerekli bağlantı sayısının çok daha az olduğuna inandıklarını belirterek, zincirde daha fazla verimlilik elde etmenin mümkün olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Deneme ayrıca, Dağıtılmış Defter Teknolojileri olarak bilinen farklı temel CBDC teknolojilerini de test etti. Çeşitli teknolojilerin kullanımı da hızlı küresel benimseme için potansiyel bir engel olarak gündeme geldi.

Merkez Bankaları CBDC’leri Araştırıyor

Bahamalar ve Nijerya gibi bazı ülkeler CBDC’ler çalışıyor. Çin, bir e-yuan’ın gerçek yaşam denemelerinde oldukça ilerlemişken, Uluslararası Ödemeler Bankası da (BIS) sınır ötesi denemelere yönelik testler gerçekleştiriyor.

Kurum ayrıca merkez bankalarının CBDC çalışmalarını desteklediğini belirtiyor. SWIFT’in ana avantajı, mevcut ağının 200’den fazla ülkede halihazırda kullanılabilir olması ve 11.500’den fazla banka ve fonu birbirine bağlamasıdır.

Belçika merkezli şirket, Batı’nın ülkenin Ukrayna’yı işgaline yönelik yaptırımlarının bir parçası olarak Rusya’nın bankalarının çoğunu ağından çıkardıktan sonra bu yıl bankacılık çevreleri dışında da tanınır hale geldi.

Kerigan bu tür bir hareketin yeni bir CBDC sisteminde de olabileceğini belirterek, “Sonuçta çoğu merkez bankasının yapmak istediği, kendi yetki alanlarındaki insanlar, işletmeler ve kuruluşlar için bize bir CBDC sağlamaktır.” diye konuştu.

Hızlı, verimli ve mümkün olduğu kadar çok ülkeye erişim sağlayan bir çözümün cazip göründüğünü belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.