Yatırım yapmaya başla!

Swedbank’ın Üçüncü Çeyrek Kazancı Boğa Piyasası Sayesinde Tahminleri Aştı

İsveç merkezli Swedbank’ın üçüncü çeyrek karı boğa piyasası sayesinde tahminleri aştı. Ayrıntılar haberimizde;
Swedbank’ın Üçüncü Çeyrek Kazancı Boğa Piyasası Sayesinde Tahminleri Aştı

2018’in üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Swedbank, tahminleri aşan karıyla gündemde yankı uyandırdı. Swedbank CEO’su Birgitte Bonnesen de bugün yaptığı konuyla ilgili açıklamasında; “üçüncü çeyrek karı güçlüydü ve yerel piyasalarımızdaki ekonomik gelişme sağlamlığını korudu, temel ürünlerimiz artan gelirimize büyük ölçüde katkıda bulunuyor” diyerek dikkat çekti.

Kısa süre önce kara para aklama skandalıyla manşetlere konu olan Danske Bank’a da değinen Bonnesen, şirketin rakibi Danske Bank’la herhangi bir benzerliği olmadığı görüşünü savundu.

Swedbank analistlerin üçüncü çeyrek tahminlerini, borç verme büyümesi ve varlık yönetimi kolundan elde edilen yüksek gelire dayanarak yendi.

Swedbank Üçüncü Çeyrekte Analistlerin Beklentilerini Aştıİsveçli bankanın bilançosunda şirketin üçüncü çeyrek döneminde, 5.53 milyar İsveç kronu (613 milyar dolar) net gelir elde ettiği, piyasa beklentisinin ise 4.99 milyar İsveç kronu olduğu söylendi. Rakamın ikinci çeyrekte ise 6.01 milyar İsveç kronu olduğu kaydedildi. Toplam masrafın 3.99 milyar İsveç kronu olduğu, rakamın ikinci çeyrekte 4.26 milyar seviyesine ulaştığı aktarıldı.

Faaliyet karı da 6.19 milyar İsveç kronu olan bir önceki yıla kıyasla 7.06 milyar İsveç kronuna yükseldi.

Swedbank Faaliyet Karı 7.06 Milyar İsveç Kronu Oldu Analistlerin anketindeki ortalama tahmin ise faaliyet karının 6.37 milyar İsveç kronu idi. Swedbank CEO’su Birgitte Bonnesen de konuyla ilgili açıklamasında şirketin üçüncü çeyrek sonuçlarından övgüyle bahsetti. Bonnesen borç verme hacminin sürekli olarak büyüdüğünü vurgulayarak, Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’nın da büyüme gördüklerini söyledi. Şirket ayrıca varlık yönetimi işinin boğa piyasasından faydalandığı bilgisini de verdi.

Tüm bunların yanında İsveç bankanın CEO’su şirketin kara para aklama skandalıyla gündeme gelen rakibi Danske Bank ile hiçbir benzerliği olmadığı yönünde savunma yaptı.

Swedbank CEO'su Kara Para Aklama Konusunda Güvence VerdiDört ülkede bir bireysel banka işlettiklerini söyleyen Bonnesen, yerli şirketlere, yerli özel bireylere odaklandıklarını ve bunun tamamen farklı bir kurulum olduğunu kaydetti. “Aynı zamanda düşük riskli bir banka olarak da arada büyük bir fark olduğunu düşünüyorum” diyen Bonnesen, bu açıklamalarıyla şirketin kendine güvendiğini aşikar etti.

Zaten Swedbank’la ilgili haberlerde de bunun üzeri çizilerek, İsveç bankasının bazı Baltık operasyonlarında görülen kara para aklama davalarına karşı güvence verdiği ifade edildi. Öte yandan, üçüncü çeyrek sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Swedbank’ın hisselerinin sabah erken saatlerde yapılan işlemlerde yüzde 1’in üzerinde artış göstermesi gözlerden kaçmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum