Yatırım yapmaya başla!

Swedbank Kurulu Kara Para Aklama Raporunun Ardından CEO’sunu Destekledi

Kara para aklama skandalına karışan Swedbank’ın CEO’su, ilk soruşturmadan kurtuldu. Detaylar aşağıda;
Swedbank Kurulu Kara Para Aklama Raporunun Ardından CEO’sunu Destekledi

İsveç merkezli Swedbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı, bugün yaptığı açıklamada şirketin kara para aklama iddialarına ilişkin dış rapor sonuçlarını gördükten sonra heyetin CEO’yu desteklemeye devam ettiğini söyledi. Lars Idermark açıklamada; “FRA’nın güncellemesini inceledikten sonra kurul CEO’ya duyduğu güvenin devam ettiğini, onun liderlik ve bankanın kara para aklama ile mücadelesindeki çalışmaları yönetmek için yeteneğini onayladığını doğruladı” dedi.

Bununla birlikte kurul, hangileri ile ilgili olduğunu belirtmeden ilgili makamlarla daha derin bir değerlendirme yapacağını da belirtti. Geçen ay Swedbank, Forensic Risk Alliance’ı firmanın Baltık şubelerinde tutulan hesaplar arasında en az 40 milyar İsveç kronu değerinde şüpheli ödemeyi ve 2007-2015 arasında Danske Bank’taki şüpheli hesapları iddialarını incelemesi için işe almıştı.

Sonuçta Swedbank Danske Bank ile birlikte 2007 ile 2015 yılları arasında 227 milyar dolar değerinde şüpheli ödeme hakkındaki giderek genişleyen bir skandal içine çekilmişti.

Swedbank Kara Para Aklama Swedbank tarafından yayınlanan ancak bölümlere ayrılan FRA raporu da İsveç medyasında belirtilen 50 müşteriye odaklandı. Raporun daha önceki bir iç ve açıklanmayan raporun bulgularını ya da aktivist fon yöneticisi Bill Browder tarafından yapılan iddiaları içermemesi dikkat çekti. Öte yandan raporda Swedbank, kara para aklama karşıtı yeteneklerini güçlendirmeye devam edeceğini söyledi.

Swedbank Başkanı Lars Idermark, CEO Birgitte Bonnesen’in uzman bir finansal suç istihbarat birimi kurmaya karar verdiğini dile getirdi.

Swedbank Kurulu CEO’sunu DesteklediTüm bunların yanında Swedbank, ikinci bir soruşturmanın sonuçlarını muhakkak kamuoyuyla paylaşmayacağını da bildirdi. The Swedish Shareholders’ Association raporu tamamen eksik olarak nitelendirerek, yaşananlara ışık tutmak için ciddi bir girişimde bulunmadığını savundu. Swedbank’ın hisseleri de raporun ardından düşüş yaşayarak yatırımcıların negatif tepkisini belli etti. Neticede Swedbank’ın geçen ay işe aldığı dış danışmanlardan biri olan Forensic Risk Alliance’ın 24 sayfalık raporu, potansiyel olarak şüpheli işlemlere ilişkin herhangi bir rakam vermedi.

Diğer taraftan Swedbank halen İsveç ve Estonya‘nın denetleyici otoriteleri tarafından araştırılıyordu. Ama banka kamuoyunu yatıştırma amacıyla Şubat ayındaki raporları araştırması için bir dış danışman tutmayı kabul etmişti. Ne var ki bugün yayınlanan raporun, soru işaretlerini gidermek yerine daha fazla soru yarattığı söylendi. Son olarak hissedarların borç verene, 28 Mart’ta yapılacak yıllık genel kurul toplantısında daha fazla soru sorma şansı olacakları hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum