Yatırım yapmaya başla!

Swedbank Hisseleri, Olası ABD Yaptırım İhlali İddialarıyla Sert Düştü

Swedbank'ın olası bir ABD yaptırımını ihlal etmiş olabileceği iddiaları hisselerinin sert düşmesine neden oldu.
Swedbank Hisseleri, Olası ABD Yaptırım İhlali İddialarıyla Sert Düştü

Swedbank’ın genel müdürü olan Jens Henriksson, ABD yaptırımlarının olası ihlali konusunda açıklamalar yaptı. İsveç kamu hizmeti yayıncısı SVT’nin ABD’nin yaptırımlarını ihlal etmi olabileceği iddia ediliyor. Henriksson ise bir Rus silah şirketinden iddia edilen fon transferini peşine düşeceğini söyledi.

Bir kara para aklama soruşturmasında bulunan Swedbank, böyle bir ihlalin farkın olmadığını açıkladı.

Henriksson, İhlali AraştıracakOrtaya atılan iddialar ise bankanın hisselerinde düşüşe neden oldu. Aynı zamanda bölgenin bankalarını sarsan bir skandala yeni bir cephe açma riskini de taşıyor.

Kimliği belirlenemeyen bir Wall Street kaynağı tarafından SVT’nin Swedbank Baltık şubesi ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki banka hesapları arasındaki işlemlerin listesini gösteren bir soruşturma programı yayımlandı. Bunun ardından Swedbank hisseleri yüzde 3,8 oranında düşüş kaydetti.

İsveç bankası, ABD yetkilileri tarafından Baltık para aklama skandalıyla oynadığı rol nedeniyle araştırılıyor. Ancak yeni bilgiler, Swedbank’ın ABD’den daha fazla incelemeye maruz kalması riskini taşıyor.

ABD makamları, bir dizi ülkeye yönelik yaptırımlarını ihlal eden yasa dışı finansal işlemlerden dolayı Avrupa bankalarına karşı milyarlarca dolar para cezası verdi.

SVT’nin, Swedbank’ın Kalaşnikof Grubu’ndan 1 milyon Euro’dan fazla parayı, Rus silah firmasında hisse sahibi olan bir Rus oligarşının iş ağı aracılığıyla ABD’deki bir yan kuruluşa devrettiği iddia edildi.

ABD Yaptırım İhlali İddialarıHenriksson, SVT’ye Swedbank’ın kendi iç soruşturmasının 2020’nin başlarında sonuçlandırılmasının beklendiğini ve ne zaman belirtilmeksizin sonuçlarının iletileceğini söyledi.

Kalaşnikof’un Rusya merkezli ana şirketi, Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’dan Kırım’ı ilhak etmesinin ardından ABD yaptırım listesine alındı. SVT, Kalaşnikof’un ABD merkezli yan kuruluşunun, ana firmasından finansal transfer alamamaları koşuluyla ABD’de ürettiği silahları satmasına izin verildiğini söyledi.

Swedbank, Estonya şubesinin 2010 ve 2016 yılları arasında çoğu Rus vatandaşı olmayan yılda 20 milyar Euro’ya kadar brüt işlem gerçekleştirdiğini iddiasıyla piyasa değerinin yüzde 40’ını kaybetti.

Skandal, Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank ile başladı. Birçok ülkede, 2007 ile 2015 yılları arasında Estonya şubesinde tarihteki en büyük kara para aklama skandallarından birinde yer alan şüpheli ödemelerde 200 milyar Euro’nun üzerinde soruşturma yürütülüyor.

Henriksson, “Bu bilgiyi alıp araştırmacılarımıza vereceğim ve daha yakından bakacağız,” diyerek, bu tür müşterilerin varlığını onaylamadığını söyledi. Ekim ayında Estonya devlet savcısı, Swedbank’a ceza soruşturması açtığını açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum