Yatırım yapmaya başla!

Swedbank Kara Para Aklama Davası Büyürken CEO Birgitte Bonnesen’i Kovdu

İsveç’in en büyük bankalarından Swedbank, kara para aklama iddialarının ardından CEO’sunu görevden aldı. Detaylar aşağıda;
Swedbank Kara Para Aklama Davası Büyürken CEO Birgitte Bonnesen’i Kovdu

Aylardır kara para aklama haberleriyle gündeme gelen Swedbank, bugün alınan haberlere göre CEO’su Birgitte Bonnesen’i görevden aldığını duyurdu. Swedbank Yönetim Kurulu’nun sadece birkaç gün önce desteklediği yöneticisini görevden alması dikkat çekti. Kurul konuyla ilgili; “Geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişmeler, banka için büyük bir baskı yarattı.

Bu nedenle Kurul, Birgitte Bonnesen’i görevinden almaya karar verdi.” açıklaması yaparken kısa sürede yaşanan fikir değişikliği merak konusu oldu. Çünkü geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Swedbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı, şirketin kara para aklama iddialarına ilişkin dış raporu gördükten sonra heyetin CEO’yu desteklemeye devam ettiğini bildirmişti.

Buna göre Swedbank Yönetim Kurulu, Bonnesen’e duyduğu güveni yeniden onaylayarak onun liderlik yeteneğini kabul ettiğini duyurmuştu.

Swedbank Bir Hafta Önce Desteklediği CEO'sunu Baskı Nedeniyle KovduSwedbank Başkanı Lars Idermark ayrıca CEO Birgitte Bonnesen’in uzman bir finansal suç istihbarat birimi kurmaya karar verdiğini de dile getirmişti. Sonuçta aylar önce kara para aklama nedeniyle istifa eden Danske Bank CEO’su gibi Birgitte Bonnesen de görevinden oldu. Yapılan açıklamada kovulan 62 yaşındaki yöneticinin yerine geçici olarak şirket CFO’su Anders Karlsson’ın atanacağı belirtildi.

Öte yandan duyuru, Swedbank’ın en büyük hissedarlarından üçünün Bonnesen’e olan güvenlerini kaybetmelerinden dakikalar sonra geldi.

Swedbank  CEO'sunu Baskı Nedeniyle KovduNeticede İsveç’in en eski bankası, İsveç ve Estonya’nın mali denetleme otoriteleri tarafından soruşturuluyor, ABD de buna bakıyordu. Zira iddialara göre Swedbank önceki Ukrayna Başkanı Viktor Yanukoviç dahil Sovyetler Birliği’nin en güçlü adamları için kanal işlevi görmüştü. Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort’un da bankadan para aldığı açıklanmıştı.

Ayrıca Çarşamba günü Swedbank’ın genel merkezine, 20 Şubat’taki aklama raporuyla alakalı kuralları ihlal edip etmediğini öğrenmek amacıyla polis baskını yapılmıştı.

Swedbank Kara Para Aklama Davası Çarşamba Polis Baskını Piyasalar kapandıktan sonra bankanın sahtekarlıktan da soruşturulduğu kaydedildi. Swedbank’ın hisseleri skandalın ilk olarak geçen ay patlak vermesinden sonra yüzde 30 civarında düştü. Buna göre şirketin borsadaki düşüşünün, kaybedilen piyasa değerinde 7.5 milyar dolara denk geldiği öğrenildi. SVT de bu hafta, bankanın Estonya’da 2010 ile 2016 yılları arasında 20 milyar euro değerinde şüpheli fon kullandığını iddia etti.

Rakamların ilk düşüncelerden çok daha yüksek olması dikkat çekerken Swedbank’ın şüpheli faaliyetleriyle ilgili olarak ABD makamlarını da yanlış yönlendirdiği yönünde iddialardan söz ediliyor. Ayriyeten iddialar Swedbank’ın 230 milyar dolarlık Danske Bank Estonya skandalına bağlanıyor. 2011-2014 yılları arasında Swedbank’ın Baltık bankacılık operasyonlarını yürüten Bonnesen ise olayla ilgili herhangi bir bağı reddetmeye çalıştıktan sonra kovuldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum