Yatırım yapmaya başla!

Swap Hamlesi TL Üzerinde Sınırlı Etki Yaratırken, Hisse Satışını Artırabilir

BDDK'nın Pazar günü, SPK'nın ise bugün aldığı swap kararı ne anlama geliyor? Türk lirası üzerinde nasıl bir etkisi olabilir? İşte haberin detayları;
Swap Hamlesi TL Üzerinde Sınırlı Etki Yaratırken, Hisse Satışını Artırabilir

Türk lirasındaki kırılganlığın bir süredir devam ettiğini biliyoruz. Bu kapsamda TCMB başta olmak üzere, BDDK ve SPK’dan gelecek hamleler, döviz yatırımcıları tarafından takip ediliyor. Ancak günlük gerçekleşen rekor yükselişler, Türk lirasının dolar karşısında erimesine neden oluyor.

Koronavirüs endişeleri ile Türk lirası üzerinden baskı artıyor. Dolar kurunun 6,60 liranın üstündeki seyri endişelerin daha da artmasına neden oluyor. Geçen hafta IMF’nin Türkiye ile yapıcı temasları olduğunu açıklaması ile kurda geri çekilme görüldü. Ancak bunun kalıcı olmadığı, bu haftanın başlangıcı ile belli oldu.

Dün BDDK’dan bir swap hamlesi geldi. Buna göre; yabancıların Türk bankalarından TL alarak yaptıkları swap, vadeli işlem, opsiyon gibi türev işlemler sınırlandırıldı.

BDDK Yeni Swap HamlesiAncak buna benzer bir hamle 9 Şubat 2020 tarihinde gelmişti. Bu tarihteki karar ile bankaların yabancılarla yaptığı para swabı, opsiyon ve vadeli işlemlere sınırlama getirilmişti.

Bu karar ile toplam işlemlerin, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 10’u ile sınırlandırılmıştı. Kapsama giren işlemlerin vade günleri de dikkate alınmıştı. 9 Şubat tarihli sınırlamada, 90 – 360 gün vadeli işlemlerin yüzde 75 ve 360 gün üzeri vadeli işlemlerin yüzde 50 oranında dikkate alınması belirtilmişti.

Hamlenin ardından dolar kurunda sınırlı bir etki olduğu şu grafikte görülüyor:

BDDK Şubat Kararı Sonrası Dolar KuruO tarihten bu yana dolar kurunda kademeli bir yükseliş gerçekleşti. Kur, 6,80 lira sınırına kadar yükseldi. Bu süreçte önemli bir hamle gerçekleşmediği de biliniyor. Dün ve bugün açıklanan yeni hamle ise bu sınırlamanın boyutunu artırdı.

Yeni swap hamlesinde yüzde 10 olarak belirlenen sınır, yüzde 1’e çekildi. TL satım yönündeki işlemlerde ise 7 gün vade için %1, 30 gün vade için %2 ve 1 yıl vade için %10 limitleri belirlendi. İşlemlerin vade öncesinde bozdurulması ise Kurul kararına bağlandı.

BDDK’nın dün açıkladığı kararın ardından, bu sabah SPK’dan da aynı duyuru geldi. Swap limiti düzenlemeleri, TL’deki spekülatif atak ve açığa satışı sınırlamayı amaçlıyor. Yani yabancıların, Türk bankaları ile yaptığı swap işlemlerinden aldıkları TL’yi kullanarak dolar almaları sınırlandırılır.

Dolar kuru yeni haftaya yükselişle 6,7193 liradan başladıktan sonra Asya piyasalarında bir miktar geriledi. Ancak sınırlı bir düşüş olduğu görüldü. Yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte hızlı bir yükselişe görülmeye başlandı. Kur, TSİ 10:30’da yüzde 1’i aşan yükselişle 6,7899 liradan işlem gördü.

Bazı uzmanlara göre swap hamlesinin etkisini görmek için erken olsa da şu anki grafik, bir etki yaratmadığını gösteriyor:

Yeni Swap Hamlesi Sonrası Dolar KuruBurada para swabının ne olduğunu hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyorum. Bu işlem, iki farklı paradaki kur riskini yönetmek için kullanılır. Faizi yüksek olan paranın faiz getirisinden yararlanmayı amaçlayan işlemlerdir.

Taraflar önceden anlaştıkları kur üzerinden dövizleri takas eder. Vade tarihinde ise anlaşılan oran ve şartlarda geri takas gerçekleşir. Bu şekilde kur riski engellenerek, yüksek getiriye sahip olan paraya geçiş yapılır.

Swap hamleleriyle yabancıların piyasada döviz almak için satacak Türk lirası bulamaması amaçlanıyor. Kur oynaklığı önlenmeye çalışılıyor. Bu hamleler, teoride dolar kurunu aşağı çekmeye yaramalıdır. Ancak şu anki durumda bu hamlenin sınırlı bir etkisinin olacağı görülüyor.

Zaten, 9 Şubat tarihli hamle ile sınırlanan işlemler nedeniyle swap kullanımı etkinliğini kaybetmişti. Bu nedenle yeni sınırlamanın, kur üzerinde etkisinin çok az olacağı görülüyor. Aynı zamanda TL bulunamadığı için hisse senedi satışlarının artabileceği de tahmin ediliyor. Ayrıca bu hamlenin, ilerleyen süreçte TL konvertibilitesine zarar vereceği de söyleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum