Yatırım yapmaya başla!

Dün %1200’e Yükselen Swap Faizi Piyasaya Likidite Sağlanmasıyla %50’ye Geriledi

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama ve Merkez Bankası’nın ikinci swap hamlesi piyasayı bir miktar gevşetirken, dün %1200’lere ulaşan Londra swap piyasasında TL faizleri %50’ye geriledi.
Dün %1200’e Yükselen Swap Faizi Piyasaya Likidite Sağlanmasıyla %50’ye Geriledi

Dolar kurunun Cuma günü 5,84’e tırmanıp, lirada sert kayıplar görüldükten sonra yurt dışındaki yabancı bankaların TL likidite yaratmak adına kullandığı Londra swap piyasasına TL sağlanmamaya başlandı. TL’ye erişimin güçleşmesi ile geçen hafta %24 olan gecelik faiz oranı dün %1200’e kadar fırladı. Ancak Borsa İstanbul ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar sonrasında faiz oranları bugün %50’ye geriledi.

Faiz oranlarındaki sert yükselişin spekülatif bir saldırı olduğu ve son verildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada bu durumun uzun sürmeyeceğinin bilindiği, duruma müdahale edildiği ve yeni bir spekülatif saldırı beklenmediği aktarıldı. Döviz kurlarının ateşini söndürmek için atılan adımlar borsa tarafına olumsuz yansıdı. Türk lirasına erişimde zorlanan yabancı yatırımcı, yurt içi borsalarındaki hisse senetlerini ve tahvillerini satmaya başlayınca, son zamanların en sert düşüşü kaydedildi.

Ancak Merkez Bankası’ndan gelen ikinci swap hamlesi ve Borsa İstanbul’dan piyasa oyuncularına yapılan davet sonrasında Londra piyasalarındaki gecelik faiz oranları yeniden makul düzeye geriledi. Borsa İstanbul bugün öğleden önce yaptığı açıklamada; herkesin borsada işlem yapmaya davet edildiği, swap piyasasında fiyatlamaların sağlıklı ve olağan şekilde oluşmaya devam ettiğini bildirdi.

Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz, TCMB’nin swap işlem limitini artırma amacını değerlendirdi.

Eski Başkan Durmuş, Londra swap faizlerinin çok fazla yükseldiği ve yabancının da Türkiye’ye gönderecek paraya ihtiyacı olduğu için Merkez’in swap sınırını %30’a çıkardığını açıkladı. Hükümetin seçim öncesinde doların yükselişini önlemek için dünya piyasalarında TL arzını azalttığını söyleyen Yılmaz, bunun sonucunda Londra’da faizleri %1200’lere çıktığını aktardı. Fakat bunun ileride Türk ekonomisine maliyetinin çok yüksek olduğunu anlayarak bugün tam tersi yönde bir adım attığını belirtti.

Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası’nın swap hamlesiyle piyasayı gevşetmeye çalıştığını dile getirdi.

Yaşananların operasyonel işlemler olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye ekonomisinin döviz cinsinden yükümlülükleri olduğunu çünkü yeteri kadar ihracat yapılmadığını söyledi. Yabancıların Türkiye’ye yollayacağı paraya ihtiyacı olduğunu, bu nedenle TCMB’nin bu doğrultuda adım attığını yorumladı. TBB Başkanı Hüseyin Aydın ise dün yaptığı açıklamada Türk bankaların yurt dışındaki bankalara likidite vermedikleri iddiasını yalanlayarak, ticari kurallara göre hareket edildiğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum