Yatırım yapmaya başla!

Suzuki’nin Çin’e Yönelik Büyük Kararı!

Japon Suzuki 25 yıldır hakim olduğu Çin pazarına yönelik yeni kararını açıkladı!
Suzuki’nin Çin’e Yönelik Büyük Kararı!

Çin otomobil pazarı, geçmiş yıllardan beri daha büyük araç üreticileri tarafından desteklenerek bu günlere getirilmişti. Suzuki’de destekleyen şirketler arasında. Japon marka ne kadarda mini şehir araçları çok talep görecek mantığı ile Çin pazarına sunsa da, belliki beklentiler karşılanmamış. Nasıl ki MPV’ler yerini tamamiyle SUV’lara yerini bıraktı, mini otomobillerin yerini de crossoverlar aldı.

Suzuki, küçük aracı Alto‘yu Çin pazarına göndererek uzun yıllardan beri desteklemekteydi. Çekilme kararı almasındaki etken ise Changan Auto ile olan ortak üretimlerinde pazarın evrim geçirmesi.

25 Yıllık Suzuki – Changan Ortaklığı Sona Erdi!

25 Yıllık Suzuki - Changan Ortaklığı Sona Erdi!Suzuki’nin Çin’den çekilmesi nedenlerinden aslında biraz bahsetmiş olduk. Son 3 yıllık bir dilimi gözümüzün önüne getirdiğimizde çoğu Alman modelden tutun da İsveçli Volvo gibi en sağlam markalar Çin’de ortak üretim stratejisine geçmişlerdi. Ve ortak markalar altında hayata geçirilen projelerin çoğu SUV ve crossover segmentlerinden oluşuyordu. Mercedes’in ilk tamamı elektrikli SUV’u EQC‘nin de geliştirilmesi ve üretimi Çin’de olacaktı!

Suzuki’nin Çin pazarını büyültmek içi harcadağı büyük çaba bir yerde boşa gitmiş oldu. Anlaşmaların sonuna gelinmiş ve Suzuki hisselerinin %100’lük kısmını Changan Automobile devretmiş. Japon temsilcinin modelleri ile ilgili üretim ve satış lisansları Changan’an da devam edecek.

Öte yandan Suzuki, Çin pazarını tamamen bırakmasının ardından Hindistan pazarına yöneldiği söylendi. Yatırımlarını bu tarafa kaydıran Japon temsilci, 2030 yılına kadar yıllık 5 milyon adet aracını burada satmaya hazırlanacak. Detaylar geldikçe sizlere aktaramaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum