Yatırım yapmaya başla!

En Küçük Spor Arabalardan Olan Autozam AZ-1’i Yeniden Hatırlayalım!

Mazda'nın alt markası Autozam ile çıkartılan, Suzuki tarafından üretilen en sempatik "kei spor araba AZ-1"i sizin için yeniden inceledik!!!
En Küçük Spor Arabalardan Olan Autozam AZ-1’i Yeniden Hatırlayalım!

Bundan 26 sene önce Mazda’nın alt markası Autozam, AZ-1 (kei) adında bir süper kompakt bir araç çıkardığını duyurmuş. Duruş ve özelliklerine garip diyebileceğimiz AZ-1, Suzuki tarafından üretilmiş. Ve her biri model üzerinden farklı isimlerle satışı yapılmış.

Autozam AZ-1 boyutu üzerinden yorum yapılacak bir spor otomobil değil! Sizde aşağıda göreceksiniz ki minik arabaya eklenen özelliklerin birçoğu süper spor araba standartlarında. Şimdi Suzuki & Mazda ortaklığında gösterilen AZ-1’in özellikleri nelermiş bakalım!

Autozam AZ-1’lerden biri Jay Leno’nun garajında bulunuyor.

Araba meraklısı ve koleksiyoneri Jay Leno‘nun garajında mavi bir örneğinin olduğunu öğrendik. Mikro ölçülerdeki bu spor araba, o yıllardaki Mazda modellerini anımsatıyor.

Autozam dışında Suzuki, Cara adında da üretip satmış.

Önde yuvarlak farlarla sevimli bir tipleme yapılırken, kaput havalandırma deliği insanları düşündürmeye itiyor!

Ortak projede Mazda’da AZ-1’i AZ-550 adında kendi logosuyla üretmiş.

2 kapılı coupe 3 firma tarafından üretilen bir model olarak tarihe yazılmış. Sınıfı “spor kei” olarak geçen AZ-1 3.295 mm uzunluğa, 1.395 mm genişliğe ve 1.150 mm yüksekliğe sahip. Ortalama 1.80 boyundaki bir insan giriş çıkışlarda zorlanabilir!

Elyaf takviyeli gövdesi sayesinde Autozam AZ-1 oldukça hafif bir otomobil olmuş.

Elyafın haricinde gövde panellerinin çoğunun plastikten olması spor kei’nin 720 kg olmasını sağlamış. Aynı Lotus modellerinde olduğu gibi iyi bir motorla asfaltta tutulamayan otomobiller arasına girebilirdi..

Tampondan tampona 3.3 metre olan AZ-1 ortadan motorlu bir yapıda.

Gullwing kapılarıyla iddalı duruşlar sergilese de Suzuki ve Mazda motor konusunda Japon hükümetin o yıllardaki kararına takılmış. Koltukların arkasına yerleştirilen 660 cc’lik motora 64 ps güç verilebilmiş.

Turbo takviyesi olmasına rağmen elektronik olarak 140 km/h hızda sınırlandırılmış. Çünkü Japonya kei spor arabalar için güç limiti uygulaması getirmiş!

Kapladığı alanla ve sevimli yapısıyla AZ-1 bizim çok hoşumuza gitti. Karoserinde çok hızlı araba efektleri yapılsa da 660 cc turbo motoruyla ancak 140 ile gitmesine izin verilmiş. Sizce de şehir içi kullanımlarında harika bir spor otomobil değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum