Yatırım yapmaya başla!

Süveyş Kanalı Otoritesi, Su Yolunun Güney Bölümünü Genişletmeyi Düşünüyor

Ever Given isimli geminin karaya oturmasından sonra Süveyş Kanalı'nın güney bölümünün genişletilebileceği konuşulmaya başlandı.
Süveyş Kanalı Otoritesi, Su Yolunun Güney Bölümünü Genişletmeyi Düşünüyor

Ever Given isimli konteyner gemisinin karaya oturmasının ardından Süveyş Kanalı ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kazanın faturası Mısır’ın ilk kadın kaptanı olan Marwa Elselehdar’a kesilirken, suçlamaları kabul etmemişti.

Süveyş Kanalı’nda Rumbord isimli İtalyan bandralının da karaya oturduğu bilgileri gelirken, kanal yeniden geçici bir kapanma ile karşı karşıya geldi. Süveyş Kanalı Otoritesi ise su yolunun güney bölümünün genişletilebileceğini söyledi.

Otoritenin başkanı Usame Rabie’nin Reuters’a verdiği demeçte genişletme işleminin düşünüldüğü bilgisi alındı.
Ever Given Gemisinin Süveyş Kanalı Ticaretine Etkisi
Kaynak: Visual Capitalist

Aynı zamanda Usame Rabie, 52 metreye varan yüksekliklerde kargoyu boşaltma potansiyeline sahip vinçlerin tedarik edilmeye çalışıldığını açıkladı. Prosedürlerinin sağlam olduğunu belirten Usame Rabie, hizmeti iyileştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

23 Mart’ta şiddetli rüzgarlar sırasında kanalın güney kesiminde çapraz olarak karaya oturan Even Given, altı gün boyunca kurtarılmayı bekledi. Bu durum kanaldan geçecek olan yüzlerce gemiyi engelledi ve küresel ticaret akışlarını önemli ölçüde etkiledi.

Kurtarma işleminin ardından gemi kanalın iki bölümünü ayıran göle götürülürken, Süveyş Kanalı Müdürlüğü’nün (SCA) incelemeler yapmaya başladı. Rabie geminin kayıt cihazlarındaki verilerin çıkarıldığını belirtirken, araştırma komitesine teslim edildiğini ve prosedürler tamamlandığında geminin yeniden yola çıkacağını ifade etti.

SCA, Ever Given gibi büyük gemilerin kanaldan geçişinin devam edeceğini söylerken, gelecekteki sorunlarla başa çıkmak için becerilerini güçlendireceklerini açıkladı. Rabie, 200 tondan fazla çekme gücüne sahip iki römorkör almaya çalışacaklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum