Yatırım yapmaya başla!

SUV ve Kamyonetler Arabalara Göre Daha Fazla Yaya Ölümüne Neden Oluyor!

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre yayaları en çok geniş hacimli, yüksek araçların öldürdüğü raporlanmış. İşe detaylar...
SUV ve Kamyonetler Arabalara Göre Daha Fazla Yaya Ölümüne Neden Oluyor!

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre SUV ve kamyonet cinsi araçların daha çok insan ölümlerine neden olduğu raporlarda açıklandı. Son 20 yılın en popüler taşıtları haline gelen SUV ve pick-up cinsi araçlar, belirli kraterlerde tehlikeli oldukları söylendi.

USA Today Network ve Detroit Free Press tarafından yapılan araştırmalar; belirtilen araçlarla yayaların arasında geçen trafik kazaların çoğunun sonunun ölümle sonuçlandığı kararı çıkmış.

Son Yıllarda Amerika’da Yaya Ölüm Oranı %46 ‘ya Çıkmış

ABD Yaya Ölüm Oranı %46 'ya Çıkmış

2009 yılından bu zamana kadar olan zaman diliminde araç çarpmasından dolayı insanların ölüm oranları bir hayli artmış. Raporda, SUV araçların bu artışta büyük pay sahibi olduğu söylendi. Amerika için çıkan sonuçlarda; 2016 yılında yaklaşık olarak 6.000 yaya ölmüş veya ölümcül hasarlar alarak daha sonra yaşamların yitirildiği de ek bilgi olarak aktarıldı.

Ortalamadan ziyade ölümlerin çoğu büyük şehirlerde görülmüş. 100.000 kişilik Detroit için %34.5‘lik bir yaya ölüm oranı verilmiş. Listede bulunan diğer şehirler Newark, Miami, Tampa, St. Louis ve Phoenix olarak sıralanmış.

Raporlarda Yaya Ölüm Nedenleri Sıralanmış

Raporlarda Yaya Ölüm Nedenleri SıralanmışUlusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi 2015 raporunda, “Yaralanan yayaların yaklaşık üçte biri SUV’lar ve kamyonet araçlarının sıkıştırması sonucu gerçekleşmiştir.” şeklinde açıklama yaptı. SUV ve kamyonet sürücüleri yaya geçiti ile beraber yayaları görmedikleri için çarparak sonu %40 ölümle sonuçlanan kazalar yaşanmış.

Bunlardan daha ilginç sonuçlara da rastlıyoruz! Son zamanlarda artan akıllı telefonlar, direksiyon başı kullanımlarından dolayı yine insanların ölümüne veya sakat kalmasına yol açıyor.

Oranı en yüksek sebeblerden birisi de alkollü araç kullanmak. Sisteme, yaya ölümlerinde sürücü raporlarına en çok alkollü araç kullanmak yazılmış.

Kaza Önleyici Sistemlerin Olması Yaya Ölüm Oranlarını Düşürmüş

Kaza Önleyici Sistemlerin Olması Yaya Ölüm Oranlarını DüşürmüşGelişmiş sürücü destek sistemleri ve asistanları sayesinde bu oran hissedilir derecede azalmış. Otomatik frenleme ve yaya algılama gibi teknolojik sistemler, fark edilmeyen kişileri sizden daha önce tespit ederek gerekli müdahaleyi araç otomatik olarak yapıyor.

Araçların güvenlik donanım paketlerine eklenen bu özellikler sayesinde ölüm oranı aşağı çekilebilmiş. Peki ya bu güvenlik asistanları olmasaydı? Durum daha dramatik hale gelebilirdi. Eminim ki geniş hacimli araçların yayalara çarparak ölümlerine neden olmaları, önümüzdeki yıllarda otonomla beraber yukarıda bahsettiğimiz sistemlerin biraz daha geliştirilmesinden sonra tarihe karışacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum