Yatırım yapmaya başla!

Suudi Veliaht Prens: İran Durdurulmazsa Petrol Hayal Edilemeyecek Rakamlara Yükselecek

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran’la daha fazla çatışma durumunda arzın bozulacağını ve fiyatların hiç görülmeyen yüksek seviyelere çıkacağını söyledi.
Suudi Veliaht Prens: İran Durdurulmazsa Petrol Hayal Edilemeyecek Rakamlara Yükselecek

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin Riyad ile Washington’un İran’ı suçladığı saldırıya uğramasının ardından iki hafta sonra Basra Körfezi’nde gerginliğin artması durumuna karşı astronomik petrol fiyatları konusunda uyardı.

Hafta sonunda CBS’nin 60 Minutes isimli programındaki konuşmasında dikkat çekici açıklamalarda bulunan Muhammed bin Selman; “Dünya İran’ı caydırmak için güçlü ve sağlam bir eylemde bulunmazsa, dünya çıkarlarını tehdit edecek daha fazla tırmanış göreceğiz” dedi.

Böyle bir durumda petrol tedarikinin kesileceğini ve petrol fiyatlarının yaşam boyu görülmeyen, hayal edilemeyecek şekilde yüksek rakamlara çıkacağını söyledi.

Suudi Veliaht Prens: İran Savaş Petrol Hayal Edilemeyecek Rakamlara Yükselecek14 Eylül’de yapılan ve Saudi Aramco’nun en büyük iki petrol tesisini vuran saldırılar, ülkenin üretiminin kabaca yüzde 50’sini veya küresel petrol arzının yüzde 5’ini geçici olarak durdurmasına yol açmıştı. Takip eden Pazartesi günü uluslararası gösterge petrolü olan Brent, yüzde 19.5’luk yükselişle varil başına 71.95 dolara çıkmıştı. İşte bu gelişmeler üzerine konuşan Suudi Prens; “Orta Doğu, dünyadaki enerji arzının yaklaşık yüzde 30’unu, küresel ticaret kanallarının yüzde 20’sini ve dünya GSYİH’sinin yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturuyor” dedi.

“Bu üç şeyin durduğunu hayal edin. Bu yalnızca Suudi Arabistan veya Orta Doğu ülkelerinin değil, küresel ekonominin tamamen çöküşü demektir.”

Suudi Veliaht Prens: İran Savaş Küresel Ekonomi Çöküşü Olur Enerji uzmanları da OPEC’in en yüksek ve üçüncü en yüksek petrol üreticileri olan ülkelerin savaşa girmeleri durumunda petrolün varil başına 100 ila 150 dolar aralığına çıkacağını öne sürmüşlerdi. Bu arada şirket yöneticileri ise Saudi Aramco’nun petrol üretimini Eylül ayının sonunda normale döndüreceğini taahhüt etmiş ve halihazırda yüzde 50’sinin çevrimiçi duruma getirildiğini açıklamıştı.

Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser de çalışanlarına bir mesajında şirketin saldırılardan hiç olmadığı kadar güçlü çıktığını şöyle dile getirmişti: “Saudi Aramco’yu yok etmeyi amaçlayan yangınların istenmeyen bir sonucu oldu: saldırılar hızlı ve güvenli bir şekilde toparlanmamız için etrafımızda 70 bin kişiyi harekete geçirdi ve Saudi Aramco da bu olaydan her zamankinden daha güçlü çıktı.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum