Yatırım yapmaya başla!

Suudi Saldırılarının Küresel Arzı Etkilemesiyle Petrol Fiyatı Risk Primi Geri Döndü

Suudi Arabistan petrol sahasına düzenlenen saldırı sonrasında küresel arzın etkilenmesi, petrol fiyatı risk primini geri getirdi.
Suudi Saldırılarının Küresel Arzı Etkilemesiyle Petrol Fiyatı Risk Primi Geri Döndü

Birkaç enerji piyasası analistine göre; hafta sonu boyunca Suudi Arabistan’daki iki kritik üretim tesisine yapılan saldırılar, Orta Doğu’daki arz güvenliğine ilişkin endişeleri artırdı ve küresel ham piyasadaki risk primini artırdı.

Abqaiq’teki bir petrol işleme tesis ve yakındaki Khurais petrol sahası, Cumartesi günü saldırıya uğradı ve 5,7 milyon varil günlük ham üretim yapıldı. Krallığın petrol üretiminin yarısı kaybedilirken, dünya çapında günlük üretimin yüzde 5’inden fazlasına mal oldu.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, 1991’de Körfez Savaşı’ndan bu yana en büyük gün içi yükselişi bugün kaydederek 71,95 dolara yükselti. Yüzde 19,5’lik yükselişle 1998 yılının Haziran ayından bu yana görülen en büyük günlük kazanca işaret etti.

Goldman Sachs’taki meta araştırma başkanı Jeff Currie, Pazar günü yayımlanan bir araştırma notunda, saldırıların kritik petrol altyapısında tarihsel olarak büyük bir aksama olduğunu söyledi.

Currie, “Bu olaylar, daha fazla atak riskiyle küresel arz tehditlerinde keskin bir artışı temsil ediyor,” dedi. Başkan Donald Trump, istikrarlı arz sağlamak için ülkenin acil durum stoklarını kullanmasına izin verdikten sonra petrol fiyatları zirveye ulaştı.

Fiyat Rallisinin Büyüklüğünü Tahmin Etmek Zor

Fiyat Rallisinin Büyüklüğünü Tahmin Etmek ZorSaudi Aramco’nun Pazartesi gününe kadar üretimlerinin yaklaşık üçte birini veya 2 milyon varil geri kazanmayı hedeflediği biliniyor. Ülkenin ulusal petrol şirketi, konuyla yakın bir kaynağa göre; sözleşmeden doğan yükümlülükleri yerine getirmek için 35 ila 40 gün arasında bir tedarik kaynağına sahip.

Goldman Sachs’tan Currie, zaman çizelgesi ve üretim kayıpları ölçeğine ilişkin resmi yorumların bulunmadığı durumlarda, önümüzdeki haftalarda bir fiyat rallisinin öngörülmesinin zor olduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte ham vadeli işlemler için olası sonuçlarına yönelik kaba bir ilk tahminini sunmaya çalıştı. Currie, yaklaşık bir hafta süren çok kısa bir kesinliğin büyük olasılıkla 3 ila 5 dolarlık bir fiyat etkisiyle sonuçlanacağını belirtti.

ABD’li yatırım bankası, iki lila altı haftalık mevcut seviyelerde kesinti olması durumunda, fiyat hareketinin varil başına 5 ila 14 dolar arasında olacağını belirtti.

Currie, “Mevcut kesinti seviyesinin altı haftadan daha uzun süreceği bildirilirse SPR tahliyesinin uygulanacağına inandığımız bir seviye olan ve birkaç ay boyunca böyle bir açığı dengeleyecek kadar büyük olacak şekilde Brent fiyatlarının hızla 75 doların üzerine çıkmasını bekliyor,” dedi.

Stratejik Petrol Rezervi (SPR), kararsız zamanlarda toplam ham petrol tükenmesini önlemek için sürekli olarak eklenen acil bir petrol rezervidir. ABD Enerji Bakanlığı tarafından yönetilmektedir.

Currie, “Üç aydan fazla bir süre boyunca günde 4 milyon varilin aşırı net kesintisi, hem büyük kaya gazı arzı hem de talep yanıtlarını tetiklemek için fiyatları 75 doların üstüne çıkaracaktır,” ifadelerini kullandı.

En Kötü Durum Senaryosunda Varil Başına 100 Dolarlık Bir Fiyat

En Kötü Durum Senaryosunda Varil Başına 100 Dolarlık Bir FiyatPetrol saldırılarının ölçeği, piyasaları bir petrol jeopolitiği risk primi göz önünde bulundurma ihtiyacını yeniden incelemeye teşvik edecek. Eurosia Grup risk danışmanlığı analistlerinin Cumartesi günü yayımladıkları araştırma notunda bu ifadelere yer verildi.

Analistler, “Hasar hızlı şekilde çözülebilen bir sorun olarak ortaya çıkarsa 2 ila 3 dolarlık küçük bir prim ve Aramco’nun tesislerinde meydana gelen hasarın uzun süredir devam eden tedarik kesintileri için önemli miktarda leasing olması durumunda 10 dolar olarak ortaya çıkar,” dediler.

Hafta sonu saldırısından önce petrol piyasası, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının ortasında küresel büyüme endişelerini yavaşlatmanın yanı sıra arz fazlası üzerine odaklandı.

Geçen hafta hem OPEC hem de IEA, petrol piyasalarının OPEC ve müttefiklerinin tedarikleri sınırlama anlaşmasına rağmen 2020’de bir fazla verebileceğini söylendi.

Jefferies enerji analisti Jason Gammel, Pazar günü yayınlanan bir araştırma notunda, petrol saldırılarının daha önce görülmemiş bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Gammel, “Suudi veya ABD’nin tepkisi de dahil olmak üzere bölgedeki daha geniş ihtilaf riski, ham petrol fiyatlarındaki politik risk primini 5 ila 10 dolar artıracak. Hürmüz Boğazı’nda petrol taşımacılığının durdurulmasına neden olan en kötü senaryoda, petrol fiyatları 100 dolara çıkabilir. Ancak bu sonucun pek de muhtemel olmadığını düşüyoruz, çünkü Çin gibi önemli İran müttefikleri sert bir şekilde vurulacaktır,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum