Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suudi Prens Bilançosunu Açıklayan Snapchat’e 250 Milyon Dolar Yatırım Yaptı!

İkinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Snapchat'e Suudi yatırımcı El-Velid bin Talal'dan dev destek geldi. Detaylar aşağıda;
Suudi Prens Bilançosunu Açıklayan Snapchat’e 250 Milyon Dolar Yatırım Yaptı!
Son Güncelleme: 
Yorum

İkinci çeyrek sonuçlarını açıklayan ve beklentileri karşıladığı görülen Snapchat’in hisseleri, tablonun ardından % 10’un üzerinde artış gösterdi. Bu noktada; Suudi Prens El-Velid bin Talal’ın şirkete 250 milyon dolar yatırarak % 2.3 hisse senedi satın aldığını duyurması dikkat çekti.

Ancak şirketin kullanıcı sayısının beklendiği gibi büyümediği yönündeki haberler arttıkça yükseliş tam tersine döndü ve Snapchat yükselişten önceki seviyesine doğru geriledi. Zira ikinci çeyrekteki günlük aktif kullanıcı sayısı 188 milyon kişi olarak kaydedildi ve rakamım ilk çeyrekteki 191 milyonluk kullanıcının altında kaldığı görüldü.

Dün ikinci çeyrek bilançosunu açıklayan Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayısındaki düşüşe rağmen kazançlarını artırdığı görüldü.

Suudi İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı Buna göre Snapchat’in ikinci çeyrekteki işletme faaliyetleri 199 milyon dolar oldu. Serbest nakit akımı 234 milyon dolar iken bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 229 milyon dolar olduğu kaydedildi. İkinci çeyrekteki gelir % 44 oranında artarak 262 milyon dolara yükseldi. Söz konusu rakam geçen yılın aynı döneminde 182 milyon dolardı.

Snapchat’in ikinci çeyrekteki net zararı ise % 20 oranında azalarak 353 milyon dolara geriledi.

Suudi İkinci Çeyrekte Kazancını Arttı 2017’nin aynı dönemindeki net zarar 443 milyon dolardı. Düzeltilmiş FVAÖK kaybı ise geçen yıl 194 milyon dolar iken bu yıl % 13 seviyesinde düşerek 169 milyon dolar oldu. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise geçen yılın aynı dönemindeki 173 milyona kıyasla % 8 artarak 188 milyona yükseldi. Fakat bu rakamın 2018’in ilk çeyreğindeki 191 milyona kıyasla düşüş göstermesi dikkat çekti.

Çünkü çeyrekten çeyreğe günlük aktif kullanıcı sayısındaki bu düşüş Snapchat tarihinde ilk kez yaşanıyordu.

Suudi Prens Snapchat'e 250 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı Snapchat CEO’su Evan Spiegel bu düşüşle ilgili gerekçe olarak; şirketin yeniden tasarımını gösterdi. Keza Snapchat’in yeni tasarımı kullanıcılar tarafından çok beğenilmemiş, hatta değiştirilmesi için imza kampanyaları bile başlatılmıştı. Öyle ki Kylie Jenner ve Chrissy Teigen gibi ünlüler dahi değiştirilen tasarıma karşı tepki göstermişti.

Diğer taraftan, günlük kullanıcı sayısı düşse de kazançlarını artıran Snapchat, Suudi yatırımcının yaptığı 250 milyon dolarlık yatırımla da manşetlerde yer etti. Geçtiğimiz günlerde Deezer’a 270 milyon dolar yatırım yapan Suudi yatırımcı, Salı günü de Snapchat’ten 250 milyon dolarlık hisse senedi aldığını duyurdu.

Bu da El-Velid bin Talal’ı Snapchat’in en büyük yatırımcılarından biri haline getirdi. Platformun ikinci çeyrek sonuçlarını açıklamasının ardından yapılan bu duyuruyla ilgili olarak Suudi prens; “Snapchat dünyanın en yenilikçi sosyal medya platformlarından biri ve biz platformun gerçek potansiyelini göstermeye daha yeni başladığını düşünüyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu