Yatırım yapmaya başla!

Suudi Prens Aramco’nun Piyasa Değerinin 2 Trilyon Doları Aşacağını Öngörüyor

Suudi Arabistan'ın Enerji Bakanı Selman, ülkenin milli petrol devi Saudi Aramco'nun piyasa değerinin 2 trilyon doların üzerine çıkabileceğini öngördü.
Suudi Prens Aramco’nun Piyasa Değerinin 2 Trilyon Doları Aşacağını Öngörüyor

Dün ilk halka arzını gerçekleştiren dev şirket, elde ettiği 25 milyar dolarlık gelir ile rekora imza atmıştı. Halka arz ile birlikte Aramco’nun piyasa değeri 1,7 trilyon doların üzerine çıkmış ve böylelikle dünyanın en değerli şirketi unvanına sahip olmuştu.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, Viyana’da gerçekleştirilen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerin toplantısının ardından ülkenin en büyük petrol üretim şirketi Saudi Aramco’nun halka arzı (IPO) konusunda konuştu. Selman burada, şirketin piyasa değerinin 2 trilyon dolar üzerine çıkabileceğini tahmin ettiğini, hatta buna neredeyse kesin gözüyle baktığını açıkladı.

Selman, IPO ile nihai hisse fiyatı netliğe kavuşan Aramco’nun önümüzdeki hafta Tadawul’da işlem görmeye başlayacak olmasına vurgu yaptı.

Aramco Tadawul'da İşlem GörecekŞirketin piyasa değerinin kısa zaman içinde 2 trilyon doları aşacağının altını çizen Selman, “Herkes bunun olacağından emin olabilir” ifadeleriyle düşüncesinin arkasında durduğunu belirtti.

Öte yandan Aramco’nun IPO kapsamında nihai hisse fiyatının açıklandığı gün olan Cuma gününü “kariyerinin en gururlu günü” olarak nitelendiren Selman, şirketin yakaladığı başarı ile iftihar etti.

Aramco, halka arzı ile yatırımcılarından hisse başına maksimum miktar olarak belirlenen 32 Suudi riyaline karşılık gelen 8,53 ABD doları tutarında teklif almıştı. Ayrıca 25,59 milyar dolarlık gelir sağladı.

Yatırımcılardan Hisse Başına 32 Suudi Riyali AlınmıştıTüm bunlarla birlikte Aramco, Çinli e-ticaret lideri Alibaba’nın 2014 yılında New York Borsası’nda düzenlenen halka arzında sağladığı 21,8 milyar dolarlık geliri geride bırakmıştı ve bu konuda yeni bir rekor yakalamıştı. Ayrıca Aramco, ABD merkezli Apple’ın 1,1 trilyon dolar tutarındaki piyasa değerini geride bırakarak onun dünyanın en değerli şirketi olma unvanını elinden aldı.

Yatırımcılar ise Aramco’nun diğer enerji şirketlerine kıyasla daha fazla temettü getirisi olduğuna dikkat çekiyorlar. Gelen talebe bağlı olarak önümüzdeki iki yıl içinde Aramco hisselerinin bir bölümünün Tokyo, Hong Kong, Londra ve New York borsalarında halka arz edilebileceği konuşuluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum