Yatırım yapmaya başla!

Suudi Maliye Bakanı: Wall Street’le Birlikte Yabancı Yatırım Ülkeye Geri Dönmeye Hazır

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, son zamanlarda ülkeye yapılan yabancı yatırımlardaki düşüşün Wall Street’in fırsat arayışlarıyla birlikte son bulacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Suudi Maliye Bakanı: Wall Street’le Birlikte Yabancı Yatırım Ülkeye Geri Dönmeye Hazır

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Mohammed Al-Jadaan, bugün CNBC’ye verdiği demeçte, son zamanlarda ülkesine yapılan yabancı yatırımlardaki düşüşün sona ereceğini çünkü Wall Street parasının artık yeni fırsatlar aradığını söyledi. Bu hafta Riyad’da düzenlenen ve HSBC, JP Morgan, BlackRock gibi yüksel profilli figürlerin katıldığı konferansta konuşan Suudi Maliye Bakanı, yabancı yatırımın geri dönüş yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

“Para, fırsatları arıyor. Krallığın etrafında inşa edilmiş mega projelerimiz var. Altyapı inşa ediliyor, sağlık hizmeti talebi artıyor ve misafirperverlik önemli ölçüde artıyor” diyen Al-Jadaan, en iyi uluslararası yatırımcılardan haber aldıklarını ve onların milyarlarca dolarlık taahhütlerde bulunduklarını anlattı. “Önümüzdeki yıllarda gelecek küçük bir paradan bahsetmiyoruz” diyerek de büyük oynadıklarını vurguladı.

Riyad’ın 2017 yılındaki yabancı yatırımları çarpıcı şekilde düşmüş, aynı yıl Veliaht Prens Muhammed bin Selman, yüzlerce kraliyet üyesini ve iş insanını yolsuzlukla mücadele kapsamında tutuklatmıştı.

Suudi Maliye Bakanı: Yabancı Yatırımdaki Düşüş Wall Street’in Fırsat Arayışıyla Sona ErecekSuudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın da öldürülmesi dahil bir dizi politik aksaklık, yatırımcı güvenini sarsmış ve ülkenin pek çok ortağını anlaşmaları iptal etmeye ya da askıya almaya yönlendirmişti. Bu da haliyle Muhammed bin Selman’ın Vizyon 2030 projesine iyi gelmemişti. Ancak uluslararası yatırımcılar bu ayın başlarındaki Saudi Aramco’nun küresel tahvil ihracına beklenenin 10 katı teklif vermiş, bu da Suudi Arabistan’ın hala cazip bir fırsat olduğunu ortaya koymuştu.

Suudi Arabistan tahvil piyasasında son zamanlarda büyük başarı göstermiş, Ocak’ta 7.6 milyar dolarlık devlet tahvili ihraç eden ülke 27 milyar dolarlık teklif almıştı.

Suudi Arabistan Tahvil Piyasası Büyük Başarı Gösterdi Maliye Bakanı Al-Jadaan burada krallığa yapılan yabancı yatırımların 2017’den beri bariz şekilde arttığını ve bunun daha yüksek bir tahmin edilebilirlik seviyesi ile dostça düzenlemelere bağlı olduğunu söyledi. Bununla birlikte güvenlik kaygıları Orta Doğu için özellikle de Suudi Arabistan’ın İran’la devam eden gerilimi için bela olmaya devam ediyordu. Nitekim Pazartesi günü ABD, 8 ülkeye uyguladığı İran’dan petrol ihracatı muafiyetini uzatmama kararı almış, Suudi Arabistan kararın ardından diğer ülkelerle çalışabileceğini duyurmuştu.

Enerji Bilgi Yönetim İdaresi de İran’ın Mart ayındaki petrol ihracatının günde 1.4 milyon varile yavaşladığını bildirmişti.

Suudi Arabistan İran muafiyet Kararı Başka Ülkelerle Çalışabilir Al-Jadaan bu noktada, İran üzerindeki baskının yalnızca bölgedeki dış güveni teşvik edeceğinin üzerini çizerek; “İran’ı kontrol altına almak, bölgeyi istikrarsızlaştırmalarını daha az mümkün kılıyor. Aslında bölgeye istikrar getiriyor” dedi. Zaten dün Suudi Arabistan hakkında konuşan dünyanın en büyük varlık yöneticisinin CEO’su Larry Fink de buraya yaptığı yatırımları durdurmayacağını açıkça dile getirdi.

BlackRock CEO’su, Orta Doğu ve bölgedeki yönetici otoritelere ilişkin olumsuz medya raporlarının yatırım planlarını sonlandırmak için bir neden olmadığını bildirdi.

BlackRock Orta Doğu'ya Yatırım Yapmaya Devam Edecek “Basında sorunlar olduğu gerçeği bana bir yerden kaçmam gerektiğini söylemiyor. Pek çok durumda bu bana koşmam ve yatırım yapmam gerektiğini söylüyor çünkü en çok korktuğumuz şey, hakkında konuşmadığımız şeylerdir” diyen Fink, Orta Doğu’daki sorunların ele alınmasında iyi bir rol oynadığını hissettiğini ve reformun devamına tanıklık ettiğini anlattı.

Medyada ele alınan sorunların çoğunun hafiflediğini ve bu nedenle uzun bir ufukta yatırım yapmak için uzun vadeli iyimserliğin doğru strateji olduğunu belirten Fink, son birkaç yılda Suudi Arabistan’daki değişikliklerin oldukça şaşırtıcı olduğunu ve daha geniş bir Orta Doğu’da modernleşmenin gerçekleştiğini şu sözlerle savundu:

“Hükümetlerin ilerlemeye istekli olduklarını görüyorum. Bölgedeki hükümetlerin finansal katılımı ve sosyal katılımı nasıl artıracaklarına odaklandıklarını görüyorum.” Aynı konferansta konuşan Aberdeen Standard Investments Başkanı Martin Gilbert da bölgedeki güvenlik durumunun yatırım ilgisini caydırmayacağını söyleyerek; “Bunun kulağa biraz duygusuz geldiğini biliyorum, ama neredeyse denemek ve görmezden gelmek zorundasınız ve sadece şirketlere bakmalısınız” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum