Yatırım yapmaya başla!

Suudi Enerji Bakanı Trump’ın OPEC Tweetine Cevap Verdi: Ağırdan Alıyoruz

Suudi Enerji Bakanı, Riyad’daki OPEC sempozyumunda verdiği demeçte ABD Başkanı Donald Trump’ın tweetine; “ağırdan alıyoruz” diyerek yanıt verdi. İşte detaylar;
Suudi Enerji Bakanı Trump’ın OPEC Tweetine Cevap Verdi: Ağırdan Alıyoruz

Suudi Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, ABD Başkanı Donald Trump’ın hafta başındaki göndermesine doğruda yanıt vererek; “ağırdan alıyoruz” dedi. Zira Donald Trump geçtiğimiz günkü bir Twitter paylaşımında, petrol fiyatlarının çok yükseldiğini, OPEC’in ağırdan alması gerektiğini ve dünya ekonomisinin bir fiyat yükselişini kaldıramayacağını dile getirmişti.

Trump’ın söz konusu çağrısıyla ilgili olarak sorulan sorulara; “ağırdan alıyoruz” diyerek cevap veren Suudi Enerji Bakanı; “25 ülke çok yavaş ve ölçülü bir yaklaşım izliyor. Geçen yılın ikinci yarısında da kanıtlandığı gibi biz her şeyden önce piyasa istikrarı ile ilgileniyoruz” açıklamasında bulundu.

Saygıdeğer başkanı dinlediklerini ve onun tüketiciler hakkındaki endişelerini duyduklarını belirten Al-Falih, tüm dünyaya teminat verdi.

Suudi Enerji Bakanı Trump'ı Dinliyor Onun Tüketiciler hakkındaki Endişelerini Anlıyor Buna göre Suudi Enerji Bakanı, üreticilerin çıkarlarına odaklanırlarken, küresel ekonominin ve dünya çapındaki tüketicilerin çıkarlarına da odaklandıklarına dair Trump ya da gelişmekte olan diğer ülke liderleri olmaları fark etmeksizin herkese söz verdiklerini vurguladı. Sonuçta, ABD 2018 sonunda dünyanın en büyük petrol üreticisi konumuna gelirken OPEC ve OPEC dışı üreticilerin oluşturduğu Opec Plus, düşen piyasayı canlandırmak ve kendi ihracata bağımlı ekonomilerini desteklemek için günlük 1.2 milyon varil üretim kesintisi kararı almışlardı.

Bu hareket Trump’ı kızdırmış ve petrol fiyatlarının düşük olması gerektiğini savunan ABD Başkanı’nın oklarını OPEC’e çevirmesine yol açmıştı.

Fiyatlar Düşük Olmalı Diyen Trump Eleştiri Öte yandan Suudi Enerji Bakanı Çarşamba günü konuşurken Brent petrol 65.75 dolardan 65.47 dolara düştü ve Londra saatiyle 8.35’te 65.57 seviyelerinde işlem görüyordu. Trump’ın tweetleri de Pazartesi günü fiyatları düşüşe geçirmiş ancak Salı günü OPEC’in kesinti programını sürdüreceği yönündeki işaretlerle istikrara kavuşmuştu. Suudi Arabistan şimdiye dek kesinti programını başarıyla karşılarken petrol fiyatları yıl başından bu yana yüzde 20 artmıştı.

Ayriyeten Nisan ayında tekrar bir araya geldiğinde OPEC Plus’ın daha çok üretim kesintisine karar verip vermeyeceği konusunda pek çok spekülasyon vardı. Ancak Aralık’taki üretim anlaşmasının Haziran’a kadar sürmesi gerekiyordu ki bu arada Al-Falih anlaşmanın uzatılmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Esnek kalmaya devam ettiklerini ve ikinci yarıda bir uzatma olasılığına sıcak baktığını aktaran Enerji Bakanı, Haziran’a kadar temellerin sıkılaştığını tespit ettikleri takdirde tıpkı geçen sene yaptığı gibi OPEC Plus içindeki meslektaşlarını istemli sınırlarını hafifletmek ve piyasada gereksiz yere sıkılaşma olmadığından emin olmak için levazımları artırmak amacıyla teşvik edeceğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum