Yatırım yapmaya başla!

Suudi Enerji Bakanı: Rusya Petrol Kesintilerinde İstediğimden Daha Yavaş Hareket Ediyor

Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih, Pazar günü verdiği bir demeçte Moskova’nın petrol kesintilerinde istediğinden daha yavaş hareket ettiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Suudi Enerji Bakanı: Rusya Petrol Kesintilerinde İstediğimden Daha Yavaş Hareket Ediyor

Suudi Arabistan Enerji Bakanı, Pazar günü verdiği demeçte bazılarının beklediğinden daha yavaş hareket ettiklerini vurgulamasına rağmen OPEC ve ortak ülkelerin 2019’da petrol piyasalarını dengelemek için yapılacak petrol kesintileri taahhütlerini karşılayacaklarını söyledi.

Piyasaları dengelemek için OPEC’in en büyük üreticisinin ne yapacağına yönelik sorulara; “zaten yaptık, yeteri kadar yaptık” diyen Khalid al-Falih, yalnızca krallığın değil diğer ülkelerin de yaptığını, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaptığını duyduklarını ve Irak’taki meslektaşlarının çoktan harekete geçtiğini belirterek yanıt verdi.

Ardından da kesintiler konusunda kartel ile iş birliği yapan en büyük OPEC dışı üreticisinin performansından bahsetti.

Suudi Enerji Bakanı Rusya Açıklaması “Rusya başladı, istediğimden daha yavaş ama başladı ve 2017’de olduğu gibi yetişeceklerini ve piyasayı yeniden dengeleme konusunda olumlu bir iştirakçi olacaklarından eminim” diyen Khalid al-Falih, açıklamalarıyla dikkat çekti. Sonuçta OPEC üyeleri, başka ülkelerle birlikte Aralık ayında düşen piyasayı ve kendi ihracata dayalı ekonomilerini desteklemek için günlük 1.2 milyon varil petrol kesintisi yapma hususunda anlaşmıştı.

Bu noktada “OPEC plus”ın grubun Rusya gibi OPEC dışı üreticiler ve Meksika ile iş birliğini ifade ettiği hatırlatıldı.

Suudi Enerji Bakanı Petrol Açıklama Ve Rusya’nın büyümesi büyük oranda ham petrol ihracatına bağlı olduğu için üretimi kesme konusunda daha isteksiz davrandığı belirtildi. Ayrıca Rusya ilk başta Suudilerin üretim kesintilerinin büyük bölümünü karşılamasına destek vermişti. 2016 yılının sonlarında petrol fiyatlarını dengelemek için Riyad’la bir iş birliği anlaşması yapan OPEC’in üst düzey müttefiki, ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için sık sık varil başına 60 doların yeterli olduğunu söylemişti.

Rusya Aralık ayında Ocak’ta günlük üretimi 50 bin ila 60 bin varil keseceğini açıklarken Suudi Arabistan da 900 bin varil keseceğini bildirmişti.

Rusya Suudi Arabistan Petrol Kesintisi Uluslararası Brent tipi petrolün şu anda 60 doların biraz üzerinde seyretmesiyle emtia Ocak ayında hafif bir iyileşme kaydetmişti.

Öte yandan Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih, Pazar günü erken saatlerde yaptığı açıklamada ülkesinin 2019’da piyasayı dengelemek için tüm üreticilerle çalışmaya istekli olduğunu söylemesine dikkat çekildi çünkü bu Suudi Arabistan’ın Trump ile çalışabileceği anlamına da geliyordu. Zaten kendisi Trump ile çalışıp çalışmayacağına yönelik sorulara; “pazara istikrar getirmek isteyen tüm ilgilenen üreticilerle çalışacağız” diyerek cevap verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum