Yatırım yapmaya başla!

Suudi Enerji Bakanı ABD’li Kaya Petrolü Üreticilerini Savundu

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, ABD’li kaya petrolü üreticilerinden gelen herhangi bir rekabeti önemsemedi. İşte detaylar;
Suudi Enerji Bakanı ABD’li Kaya Petrolü Üreticilerini Savundu

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, Cuma günü OPEC kararının ardından Viyana’da yaptığı bir açıklamada ABD’li kaya petrolü üreticileri ile Orta Doğu’daki daha yerleşik petrol üreticileri arasında herhangi bir rekabeti önemsemediğini belli etti.

“ABD’li kaya petrolü üreticileri yanlış bir şey yapmadılar, daha fazla varil ürettiler, ABD’yi enerji gereksinimleri açısından haritaya koydular, ekonomiyi büyütüyorlar, işler yaratıyorlar.” ifadeleriyle dikkat çekti.

ABD Enerji Bilgi Yönetim İdaresi’ne göre Washington şu anda günlük 12.3 milyon üretimle dünyanın en büyük petrol üreticisi.

Suudi Enerji Bakanı ABD Kaya Petrolü Üreticilerini Savundu2018’deki günlük 11 milyon varil seviyesini artıran ABD, halihazırda Suudi Arabistan ve Rusya’dan daha fazla petrol üretiyor. OPEC de diğer faktörlerin yanı sıra ABD kaya petrolü üretimindeki artış nedeniyle küresel petrol fiyatlarının 2014 yılı ortalarında düşmesinin ardından harekete geçmeye teşvik edildi. Sonuçta ABD kaya petrolü üreticileri anlaşmanın parçası değildi ve OPEC üretimi kıstıkça ABD’nin kaya petrolü üretimi artırıldı.

Ancak Suudi Prens, ABD’nin üretimiyle ilgili endişeli olmadığını belirtti, hatta ülkeyi “olağanüstü bir iş çıkardılar” diyerek övdü.

Suudi Enerji Bakanı ABD Kaya Petrolü Endişeli DeğilGelecekte kaya petrolü üreticileri ile anlaşmanın olup olmayacağı sorulduğunda yasal kısıtlamalardan bahseden Suudi Prens, bununla birlikte devlete ait petrol şirketi Saudi Aramco’nun daha fazla uluslararası olacağını dile getirdi. Mayıs ayında Aramco, San Diego merkezli Sempra Energy’den ABD LNG’si satın almış ve bu anlaşma, şirketin uluslararası gaz pazarında oyuncu olma hedeflerine yardım etmişti.

Suudi Enerji Bakanı Cuma günü ayrıca ülkenin en büyük petrol üretim şirketi Saudi Aramco’nun halka arzına atıfta bulunarak şirketin piyasa değerinin 2 trilyon dolar üzerine çıkabileceğini bildirdi. Hatta rakam konusunda neredeyse emin olduğunu anlattı. Aramco’nun halka arz için nihai hisse fiyatının açıklandığı günü, kariyerinin en gururlu günü ifadeleriyle tanımlayan Selman, şirketin yakaladığı başarı ile övündü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Suudilerin asıl korkusu bu teknoloji dünyaya yayılırsa ne olacak o zaman ülkelerin bir çoğunun dışa bağımlılığı azalacak hatta bitebilecek buda şimdinin petrol zengini görünen ülkelerini korkutmuyor değil


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum