Yatırım yapmaya başla!

Suudiler, Dünya Pazarına Daha Az Ham Petrol İhracatı Yapıyor

Suudi Arabistan'ın nakliye verileri, dünya pazarına daha arz ham petrol ihracatı yaptıklarını gösterdi.
Suudiler, Dünya Pazarına Daha Az Ham Petrol İhracatı Yapıyor

Nakliye verilerini takiğ eden araştırmacılar, Suudi Arabistan’ın petrol ihracatının, devlet akaryakıt şirketinin 14 Eylül’deki saldırıya uğramasından bu yana günde ortalama 1,5 milyon varil kadar azaldığını gösterdi.

ABD, Brezilya ve diğer ülkelerden küresel pazara petrol eklemeye devam etmesi beklense de bu durum küresel petrol arzlarının sıkılaştırılmasını hızlandırabilir.

Küresel Petrol Arzları SıkışabilirSaudi Aramco’nun ticaret kolu, Reuters’e göre; Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi komşu ülkelerden, diğerlerinin yanı sıra taahhütlerini yerine getirmek için ham petrol alımları yapıyor. S&P Global Platts, krallığın Hindistan ve BAE’den dizel yakıt satın aldığını ve ayrıca jet yakıtı ve nafta aradığını da bildirdi.

İran’ın işi olduğuna inanılan saldırı, Suudi üretiminin ilk gün yaklaşık 5,7 milyon variline zarar verdi. Saudi Aramco, Suudi yetkililerin ay sonuna kadar tamamen restore etmeyi umduklarını söyledikleri operasyonları geri getirmek için çalışıyor.

Again Capital’dan John Kilduff, “Jüri, iddia ettikleri kadar hızlı bir şekilde geri dönüp dönmeyeceklerini açıkladı. Yapabileceklerse bir sorunumuz olmayacak. Yapamazlarsa sorunlar başlar. Hızla normale dönemezlerse özellikle rafine ürünlerdeki eksikliklere yaklaşacağız,” dedi.

Hem Kpler hem de ClipperData, Suudi Arabistan’ın ihracatında önemli bir düşüş gördüğünü bildirdi. Kpler, Suudi’nin yerel stoklarının Eylül ayının başınan bu yana 10 milyon varil düşerek 56 milyon varile indiğini belirtti. Ancak Suudi Arabistan’ın Rotterdam ve Mısır’da da depoda petrolü var.

ClipperData Emtia Araştırma Müdürü Matt Smith, “Suudi ihracatı, günde 7 milyon varile daha yakın olmalı ve saldırıdan bu yana 5,5 milyon ortaya çıktığını görüyoruz,” dedi.

Saldırı Sonrası Az ÜretimKpler’den Reid l’Anson, Suudi’nin günde 1 milyon varil civarında düşmüş olduğuna inandığını, ancak ihracat miktarının günlük olarak değiştiğini söyledi.

Kpler Küresel Enerji Ekonomisti olan l’Anson, “55 milyondan fazla varil kaldı. Gördüğümüz oranlardan gerçekçi olarak dört ya da beş hafta daha gidebilirler. Bu durumun bir kısmını tekrar devreye sokabiliyorlarsa bu iç duruma göre değişebilir,” ifadelerini kullandı.

l’Anson, Rotterdam veya Mısır’da ve hatta Japonya’da ne kadar petrol depolandığının belirsiz olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Yurt içi rafinerilerden kaçmayı azaltmak için petrol ürünleri satın aldıklarını gördük,” dedi.

l’Anson, etkilenebilecek pazarın Asya olduğunu, çünkü Çin ve Doğu Asya, İran’daki açığı dolduran Suudi Arabistan’dan en büyük ham ürün alıcıları olduklarını belirtti.

En Çok Etkilenecek Pazar AsyaABD’nin Suudi ihracatını düşürmek için varil gönderiyor olabileceği ve ABD’den günde yaklaşık 3 milyon varil ihraç etmesi bekleniyor. Teksas’taki Permiyan Havzası’ndan Meksika Körfezi’ne daha fazla ham petrol getirmek için bu yıl daha fazla boru hattı kapasitesi devreye girdiğinde bu miktar artabilir.

Kilduff, “Eğer devam ederse dikkat edilmesi gereken eğri topu önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD ham ihracatında daha yüksek bir kararma olduğunu görebiliyor olmanızdır,” dedi. Son birkaç hafta için Meksika Körfezi’nde asılı yedi boş gemi olduğunu da belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum