Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suudi Borsası Aramco’nun Halka Arzı ve Diğer İhraçlar için Pazarlarını Geliştiriyor!

Suudi Menkul Kıymetler Borsası ya da Tedavül’ün CEO’su Khalid Al Hussan, Aramco’nun halka arzı için pazarların geliştirilmeye devam edileceğini açıkladı. Detaylar aşağıda;
Suudi Borsası Aramco’nun Halka Arzı ve Diğer İhraçlar için Pazarlarını Geliştiriyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Menkul Kıymetler Borsası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Khalid Al Hussan, bugün verdiği bir demeçte Saudi Aramco’nun halka arzı için pazarların geliştirilmeye devam edeceğini açıkladı. Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde, değerleme ve düzenleyici endişeler neticesinde ülkenin ulusal petrol ve doğalgaz şirketinin % 5 hissesini satacağını duyurmuş, birincil halka arzdan vazgeçildiği yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Buna göre Suudi Arabistan’ın halka arz işleminden 100 milyar dolar gelir elde edilmesinin planlandığı dile getirilmişti. 2030 Vizyonu kapsamında, yaklaşık 2 trilyon dolar olduğu söylenen piyasa değeriyle dünyanın en büyük petrol şirketi konumundaki Aramco’nun halka arzı Prens Muhammed bin Salman’ın planları için fazlasıyla önemliydi.

Ayrıca şimdiye kadar onaylanmış tek listelenme yeri Suudi Arabistan’ın hisse senedi piyasası olan Tadawul (Tedavül) idi.

Saudi Aramco Halka Arzla İlgili Yeni Gelişmelerİşte bu noktada, Suudi Menkul Kıymetler Borsası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Khalid Al Hussan’ın açıklamaları dikkat çekti. Keza Al Hussan; “bence Suudi borsası, aramco ve diğer ihraçlara hazır olmak için pazarlarını geliştirmeye devam edecektir” dedi.

Halka arzın faydasının kurumsal yatırımcılara daha çeşitlendirilmiş ürünler sunmak olacağını belirten Hussan, “ülkeye sermaye girişi ne kadar cazip olduğumuza bağlı ve bu da türevleri neden hızlandırdığımızı açıklamaktadır” dedi.

Ancak geçtiğimiz haftalarda dev petrokimya üreticisi SABIC’ten hisse almak istediği yönünde haberlerle gündeme gelen Aramco’yla ilgili tek haber bu değildi.

Saudi Aramco Halka Arz Reuters’ın bugünkü haberinde, Aramco’nun Güney Kore rafinerisi S Oil ile ortak bir alım için işbirliği yaptıkları kaydedildi. Konuyla ilgili adı açıklanmayan kaynaklardan alınan bilgilere göre iki ayrı resepsiyon fikrinin mantıksız olduğu, bu yılki APPEC etkinliğinin ortak ev sahipliğinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Haberde Aramco’nun geleneksel olarak en çok ham petrolünü, aylık hacimler ve fiyatlarla uzun vadeli anlaşmalarla sattığı bilgilerine yer verildi.

Suudi Menkul Kıymetler Borsası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Khalid Al Hussan Yorumu Fakat şirketin ticaretini yaptığı ham ve rafineri ürün miktarını kademeli olarak artırmayı planladığı söylendi. Aramco’nun 2015’te açılan ve 2017’de işe alım sürecini başlatan Singapur’daki ticaret ofisinin şirketin ilk yurtdışı ticaret operasyonu olduğu, bu ofisin S Oil ve Showa Shell ortaklığını da içeren fiziksel ve türev petrol ticaretini gerçekleştirdiği yazıldı.

Güney Kore’nin üçüncü büyük rafinerisi olan S Oil’in ana tedarikçisinin Aramco olduğu ve 24 – 26 Eylül’de düzenlenecek Asya’nın en büyük petrol endüstrisi toplantılarından APPEC ‘te birlikte ortak karşılama yapacakları aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu