Yatırım yapmaya başla!

Suudi Aramco’nun Halka Arzı Gerçekleşiyor mu?

Suudi Aramco’nun Halka Arzı Gerçekleşiyor mu?

Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi konumunda olan şirketi Suudi Aramco’nun halka arzı konusu ilk olarak 8 Ocak tarihinde gündeme gelmişti. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz El-Suud’un oğlu Prens Muhammed Bin Salman’ın The Economist’e verdiği röportaj küresel çapta ilgi ile karşılanmıştı. Prens Salman The Economist’e verdiği röportajda, petrol varil fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası ülke çaplı ekonomik reformlar kapsamında Suudi Aramco Şirketi’nin halka arzının değerlendirmeye alındığını duyurmuştu.

Bilindiği üzere 2014 yılında Suudi Arabistan’ın petrol ihracatından geliri 285 milyar dolar gibi rekor bir rakama ulaşmaktaydı. Ancak petroldeki arz fazlasından kaynaklanan sert düşüşlerin yaşanmasıyla birlikte OPEC üyesi olan ülkelerin maddi kaybı 500 milyar dolar seviyelerine kadar tırmanmıştı. Uzmanlar Suudi Arabistan’ın, Aramco’nun halka arzını değerlendirmesinin geçtiğimiz yıl yaşanan maddi kayıplar sonrasında gündeme alındığını ifade ediyor.

Bugün ise Suudi Aramco’nun halka arzı konusu daha ciddi bir hal almış durumda. Suudi Aramco Şirketi’nin CEO’su Khalid Al-Falih, bugün şirketin halka arzı konusunda detayları ve merak edilenleri Wall Street Journal’a açıkladı.

Khalid Al-Falih, WSJ’a yaptığı açıklamada; Aramco Şirketi’nin halka arzının yerel ya da uluslararası boyutta olabileceğini söyledi. Halka arzda Suudi Arabistan’ın enerji rezervlerinin dahil edilmeyeceğini belirten Falih, şirketin rezervler üzerinden gelir elde edilmesi üzerinde bir çalışmanın sürdürdüğünü de ifade etti.

Kral Abdullaziz El-Suud ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin Delano Rossevelt tarafından ortaklaşa olarak 1933 yılında kurulan Suudi Aramco Şirketi’nin, 50 binden fazla çalışanın bulunduğu biliniyor. Ayrıca yönetim kurulu başkanlığını aynı zamanda Suudi Arabistan’ın petrol ve mineral kaynakları bakanı olan Ali Al-Naimi’nin yürüttüğü dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olan Suudi Aramco Şirketi’nin, halka arzının ekonomistler tarafından tarihe geçeceği belirtiliyor. Bunun nedeninin ise Dogma Capital Portföy Yönetici olan Danilo Onorino’nun gerçekleştirdiği açıklamaları olarak görülüyor. Onorino yaptığı açıklamada, Suudi Aramco Şirketi’nin rezerv değerinin 2,5 trilyonun üzerinde olabileceğini ifade etmişti. Bu bağlantıda Suudi Aramco Şirketi’nin halka arzı eğer gerçekleşirse piyasa değeri 540 milyar dolar civarında bulunan ve dünyanın piyasa değeri en yüksek olan şirketi Apple’ı geçmiş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum