Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan’dan Avrupa ve Asya’daki Petrol Fiyatlarına Zam

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, Asya ve Avrupa'daki alıcılarına yönelik varil başına petrol fiyatlarına güncelleme yaptı. Detaylar haberde;
Suudi Arabistan’dan Avrupa ve Asya’daki Petrol Fiyatlarına Zam
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan 3 Ağustos’taki açıklamasıyla petrolde gönüllü olarak günde bir milyon varil üretim kesintisini bir ay daha uzatma kararını duyurmuştu. Arz kısıtlamaları ve artan talep ham petrol piyasasını sıkılaştırırken Suudi Arabistan’dan yeni bir adım daha geldi.

Suudi Arabistan’da devlete ait petrol şirketi olan Saudi Aramco’nun, fiyat listesi Bloomberg tarafından görüldü. Listeye göre Asya ve Avrupa bölgesinde Eylül ayı için neredeyse tüm petrol fiyatlarını yükseltildi.

Saudi Aramco, Asya’ya satılan Arab Light ham petrolünün fiyatını 30 sent artırarak gösterge fiyattan 3,50 dolar daha yüksek seviyeye çıkardı.

Rafinericiler ve tüccarlarla yapılan bir anketin medyanına göreyse üreticinin fiyatı varil başına 50 sent artıracağı tahmin ediliyordu.

Söz konusu hamle dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan krallığın tek taraflı arz kesintisini Ağustos’u da içerecek şekilde Eylül ayına kadar uzatmasının ve hatta daha da derinleştirilebileceğini söylemesinin ardından geldi.

GCM Yatırım Banner

Suudi Arabistan’dan önce Rusya da petrol ihracatını azaltma sözü vermişti. Üretimde hedeflediği miktarı paylaşan Rusya, 2023’te 515 milyon tonluk petrol üretimi planladıklarını açıklamıştı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) bakanlar ve OPEC+ olarak bilinen Rusya liderliğindeki müttefiklerin önde gelen kesintileri uzatması ve ABD stoklarının rekor seviyede düşmesinin ardından ham petrol, bir yıldan fazla bir sürenin en uzun kazanç serisi olan altı haftalık kazancını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.