Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın En Zenginleri Gözaltına Alınıyor!

Suudi Arabistan'da başlatılan tutuklama dalgası gittikçe büyüyor. Ülkenin ve dünyanın en zenginleri arasında yer alan isimler de gözaltına alındı. Peki, Türkiye bu olaya nasıl bakıyor?
Suudi Arabistan’ın En Zenginleri Gözaltına Alınıyor!

Yemen’den Suudi Arabistan’a yönelik yapılan balistik füze saldırısından sonra, ülkede rüşvet ve yolsuzluk soruşturması başlatıldı. 4 Kasım’da, Türkiye saati ile 20:00 sularında yapılan füze saldırısı etkisiz hale getirildi. Olayın ardından 81 yaşındaki Kral Salman bin Abdulaziz Rüşvet ve Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu oluşturdu. Komisyonun başına ise oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Salman getirildi. Peki, son yılların en büyük siyasi krizi olarak değerlendiren, Suudi Arabistan’da başlayan dev tutuklama dalgası Türkiye’yi etkiler mi?

Suudi Arabistan’da 11 prens, 4 bakan ve çok sayıda eski üst düzey yönetici rüşvet ve yolsuzluk kapsamında gözaltına alındı.

Suudi Arabistan’da başlayan gözaltı dalgası gittikçe büyüyor. Bu kapsamda ülkenin devleri ve hatta dünyanın en zenginleri arasında yer alan isimler de birer birer tutuklanıyor. Bunlar arasında ülkenin en zengin kişisi olan Prens Alwaleed bin Talal el Suud da yer alıyor. Twitter, Time Warner ve Citigroup gibi şirkette hisseleri olan Suud’un, Forbes dergisine göre 17 milyar dolar değerinde bir serveti var. Kadın istihdamını savunması ve reformcu bir isim olmasıyla dikkat çeken Prens Alwaleed bin Talal el Suud, 420 odalı, içinde bir tahtı bulunan sarayıyla da gündeme gelmişti.

Gözaltına alınan isimler arasında Suudi Arabistan’ın en büyük bankası olan Al Rajhi’nin sahibi Süleyman bin Abdul Al Rajhi de bulunuyor.

Dünyanın en cömert 20 insanı arasında gösterilen Al Rajhi, Forbes dergisinin 2011 verilerine göre 8 milyar dolarlık bir servete sahip. Al Rajhi, gözaltına alınan diğer prens ve bakanlarla birlikte Riyad’daki Ritz-Carlton Oteli’nde tutuluyor. Tutuklama kararından sonra, oteldeki tüm rezervasyonların iptal edildiği ve çok sıkı güvenlik önlemi aldığı öğrenildi. Ayrıca ülkede işadamlarına ait özel jetlerin kalkışına da izin verilmiyor.

Yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınanların banka hesaplarına el konulacak.

Ayrıca yurt dışına çıkışlarına izin verilmeyen çeşitli bakan, işadamı ve üst düzey isimlerin tüm şirketleri kontrol altında tutulacak. El Arabiya televizyonunda yer alan habere göre; kolera ile ilgili ve Cidde’deki atık suyu projesi usulsüzlüğü gibi birden fazla yolsuzluk dosyası nedeniyle gözaltıların gerçekleştirildiği belirtildi.

Suudi Arabistan’da dün akşam (5 Kasım) içinde prens ve üst düzey yetkililerin olduğu helikopter düştü ve kazada kurtulan olmadı.

Abha Bölge Emiri Yardımcısı Prens Mansur bin Mukrin ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopter, Yemen sınırında düştü. Helikopterde Prens Mansur’dan başka; Emir vekili Selman el-Cerişi, Emirlik Genel Sekreteri Salih bin Abdullah el-Kadi, Asir Bölge Tarım Bölümü Başkanı Fehd el-Fertiş, Asir Bölgesi Polis Müdürü Binbaşı Salih bin Süleyman el-Kerzai ve bazı yetkililer yer alıyordu.

Önceki gün yapılan balistik füze saldırısına Ankara’dan kınama geldi. Asıl önemli olan soru ise gözaltı kararlarıyla başlayan krizin, Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceği!

Öncelikle dünyanın sadece bizim etrafımızda dönmediği gerçeğini hatırlatıp, bunun Türkiye’ye yapılmış bir hamle olmadığını kabul etmeliyiz. Çünkü tutuklanan prensler arasında bulunan Prens El-Velid bin Telal bin Abdülaziz el Suud’un Bodrum’da tatilde olması, bazı gazetecilere göre Türkiye ile ilişkilendirildi. Ancak şu açıdan bakmakta da fayda var, yaşanan bu kriz Türkiye’yi doğrudan ilgilendiriyor. Hatırlarsanız bundan birkaç ay önce, başta Suudi Arabistan olmak üzere 7-8 körfez ülkesi Katar’a ambargo koymuş ve olayın en başından beri Türkiye Katar’ın yanında olmuştu.

Katar’a yapılan darbe girişimi sonrasında birçok olay gün yüzüne çıkmıştı. Ankara, bir yandan Katar’a destek olurken bir yandan da Suudi Arabistan ile olan bağlarının kötüleşmesini istemediğini belirtmişti. Uzmanlara göre olayın asıl endişe veren kısmı, kontrolü ele geçiren genç bir prensin, AK Parti yönetimindeki bir Türkiye’ye nasıl bakacağı.

Ülkedeki zenginleri, yönetim biçimi ve gelenekleriyle her zaman ses getiren Suudi Arabistan’ın yolsuzluk krizinde sosyal medyadan çok farklı paylaşımlar geldi. İşte onlardan bazıları;

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum