Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın Bir Twitter Çalışanı ile Kullanıcı Hesaplarına Erişim Sağladığı İddia Edildi

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da troll hesaplar ile faaliyet gösterdiği ortaya çıkan Suudi Arabistan yönetiminin, Twitter kadrosundan bir çalışan ile kullanıcı hesaplarına erişim sağladığı iddia edildi.
Suudi Arabistan’ın Bir Twitter Çalışanı ile Kullanıcı Hesaplarına Erişim Sağladığı İddia  Edildi

Bilindiği üzere son günlerde Suudi Arabistan yönetimi, Cemal Kaşıkçı olayından dolayı gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan yönetimi mikroblog sitesi Twitter’da çok sayıda troll hesabı yönlendirdiği ve spam paylaşımlar yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu durum sonrası Twitter yapılan paylaşımlara sessiz kalmamış ve binlerce hesabı askıya almıştı.

Ancak son olarak ortaya atılan bir iddia, yaşananların bilinenden çok daha fazlasının olduğunu gündeme getirdi. Suudi Arabistan rejiminin Twitter kadrosunda bulunan bir çalışan sayesinde casusluk faaliyetinde bulunduğu iddia edildi. Muhalif kesime karşı sert tavırlar sergileyen Suudi Arabistan rejiminin Twitter’da güvenlik zafiyeti yarattığı iddiası büyük ses getirdi.

Twitter’da Güvenlik Skandalı

Twitter’da Güvenlik Skandalı

The New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre Suudi yönetiminin Twitter kadrosunda çalışan olarak görev yapan bir mühendis ile gizlice iş birliğinde bulunduğu iddia edildi. İsminin Ali Alzabarah olduğu belirtilen mühendisin Twitter içerisinde gizlice Suudi yönetimi ile koordineli şekilde çalıştığı ifade edildi.

2013 yılında Twitter’da mühendis olarak çalışmaya başlayan Alzabarah, kullanıcı hesaplarına erişimi olduğu belirtiliyor. Haberde casusluk faaliyeti gösteren mühendisin, Suudi yetkililer ile kullanıcı hesaplarına dair bilgileri paylaştığına yer verildi. Olayla ilgili gelen şikayetleri değerlendiren Twitter, Alzabarah’ı idari izne çıkarıp hakkında soruşturma başlattı. Ortaya atılan iddialar ile ilgili herhangi bir somut kanıta ulaşamayan Twitter yönetiminin 2015 yılı sonunda mühendisi kovduğu belirtildi.

Alzabarah Cemal Kaşıkçı’nın Hesabını İzledi mi?

Alzabarah Cemal Kaşıkçı’nın Hesabını İzledi mi?

Yaşanan bu olay sonrası akıllara geçtiğimiz günlerde İstanbul’da başkonsoloslukta öldürüldüğü açıklanan Cemal Kaşıkçı’nın Twitter hesabına izinsiz bir şekilde erişim sağlandığı sorusu geldi. Cemal Kaşıkçı’nın Suudi yönetimine muhalif olması ve eleştirileri bastırmakla görevli troll ordusunun hedefi olduğu biliniyor. Yine de Kaşıkçı’nın hesabına herhangi bir izinsiz erişim sağlanmış mı belirsiz.

Haberde Suudi yönetiminin Twitter’da görevlendirdiği troll hesapların oldukça geniş bir faaliyet alanına sahip olduğu belirtildi. Gazetede yer alan haberlerle ilgili henüz Twitter’dan resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak Suudi Arabistan yönetimi ve Twitter’daki faaliyetleri kolay kolay gündemden düşmeyecek gibi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum