Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan: Tavan Fiyat Uygulayanlara Petrol Satmayacağız

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Bin Selman, ülkesinin petrolüne tavan fiyat uygulanacağını belirterek, verilecek tepkileri açıkladı.
Suudi Arabistan: Tavan Fiyat Uygulayanlara Petrol Satmayacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol piyasasında sular bir türlü durulmuyor. Rusya’dan sonra şimdi de Suudi Arabistan petrolü için tavan fiyat uygulaması gündeme geldi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Bin Selman, ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama olasılığı olduğunu söyledi.

Tavan fiyat uygulaması yapan hiçbir ülkeye petrol satmayacaklarını belirten Salman, bu tür politikaların netlik ve istikrara büyük ihtiyaç duyulan bir zamanda yeni riskler ve daha fazla belirsizlik getireceğini ifade etti.

Söz konusu uygulamaların piyasada istikrarsızlık ve dalgalanma yaratacağının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Petrol üretimini azaltmayı değerlendirdiklerini dile getiren bakan, Petrol Üreten ve İhraç Eden Kartellere Hayır (NOPEC) adlı tasarı ile tavan fiyat dayatmanın genişletilmesi arasında büyük bir fark olduğunu kaydetti.

NOPEC Nedir?

NOPEC yasa tasarısı, 2000 yılında Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) karşı çıkarıldı. İlk olarak Haziran 2000’de ABD’li Senatör Herb Kohl tarafından tanıtıldı.

GCM Yatırım Banner

Tasarı daha önce 16 kez gündeme gelmiş fakat ABD Kongresi’nden geçememişti. Ham petrol fiyatlarını manipüle etmek üzere işbirliği yapmaları halinde OPEC ortakları aleyhine dava açılmasını mümkün kılacak yasa tasarısı geçen yıl ABD Senatosu Adalet Komisyonu tarafından onaylandı.

Söz konusu yasa ABD anti-tekel yasasında bulunan ve OPEC üyesi ülkelerin ulusal petrol şirketlerine dava açılmasını engelleyen muafiyetini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Senatör Klobuchar, o dönem yaptığı konuşmada “Serbest ve rekabetçi piyasaların, tüketiciler için kartellerin kontrolündeki piyasalardan daha faydalı olduğuna inanıyorum” ifadesini kullanmıştı.

Washington yönetimi, yüksek enflasyona neden olan akaryakıt fiyatlarını düşürmek için daha önce OPEC ülkelerine üretimi artırma konusunda baskı uygulamış ve bunun bir parçası olarak da stratejik rezervlerden piyasaya petrol sürmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın