Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’da Tansiyon Gittikçe Yükseliyor!

Suudi Arabistan'da yolsuzluk operasyonu kapsamında başlayan tutuklama dalgası gittikçe büyüyor. Lübnan'la yaşanan gerilim de ülkede tansiyonun iyice yükselmesine neden oldu.
Suudi Arabistan’da Tansiyon Gittikçe Yükseliyor!

Suudi Arabistan’da geçtiğimiz Cumartesi günü başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında yaşanan olaylar gittikçe daha farklı bir hal almaya başladı. Kral Salman bin Abdulaziz’in kurup, başına Veliaht Prens bin Salman’ın getirildiği Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu, ülkedeki birçok ismin gözaltına alınmasına karar verdi. Önce helikopter kazasında, ardından da kaçarken emniyet güçlerince çıkan çatışmada hayatını kaybettiği iddia edilen prens ölümleri Suudi Arabistan’da olayların gittikçe tırmandığını gösteriyor.

1700 banka hesabına el konulmasından sonra, ülkedeki zenginlerin mal varlıklarını yurt dışına çıkardıkları öğrenildi.

Prens Salman’ın yeni projesine destek vermeyenleri, temizleme operasyonu olarak görülen tutuklama dalgasında, tam 1700 banka hesabı donduruldu. Buradaki varlıkların toplamının 800 milyar dolara yakın olduğu biliniyor. Yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınanların sayısının 208’e ulaştığı ve bunlardan 7’sinin serbest bırakıldığı biliniyor. Middle East Eye haber sitesinde yer alan bir bilgiye göre, güvenlik güçlerinin gözaltındaki kişilere işkence ettiği iddia ediliyor.

Dün Kral Selman tarafından yayınlanan bir kararname ile 26 hakim terfi ettirildi, 30 yeni hakimin göreve başlamasına karar verildi.

Bu dev gözaltı operasyonunda baş aktör hiç kuşkusuz Veliaht Prens Salman. Tüm dünya yaşanan bu olayların, Prens Salman’ın elini tek başına güçlendirmek için yaptığı hazırlıklar olarak görüyor.

Suudi Arabistan, Lübnan’daki vatandaşlarına “geri dönün” talimatı verdi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri 4 Kasım’da, kendisine yönelik suikast endişesiyle istifa kararını açıklamıştı. Ancak Hariri’nin hala Riyad’da bulunması, “Suudi Arabistan’da rehin mi tutuluyor?” sorusunu akıllara getirdi. Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Tamer el Sabban, daha önce Lübnan’daki Şii Hizbullah örgütünün hareketleri nedeniyle, Lübnan’ın kendilerine savaş ilan ettiğini duyurmuştu.

Suudi Arabistan, Lübnan’da bulunan vatandaşlarına derhal ülkeye dönün talimatı verdi. Lübnan Başbakanı Hariri’nin, Riyad’da bulunduğu sırada istifasını açıklaması da işlerin iyice içinden çıkılmaz bir hal almasına ve ortamın gerilmesine neden oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, arabuluculuk amacıyla Suudi Arbaistan’ın başkenti Riyad’a gitti.

Fransa lideri dün gece, Prens Salman ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman ile bir araya geldi. Macron’un Lübnan’la yaşanan gerilim ile Yemen ve İran’daki son durum hakkında görüşme yaptığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum