Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan “Vizyon 2030” Kapsamında Bir Yasağı Daha Kaldırdı!

Petrol fiyatlarının gerilemesiyle birlikte kaybını başka yollardan telafi etmek isteyen Suudi Arabistan, yeni reformuyla gündeme oturdu. Zira ülkedeki sinema yasağının kaldırıldığı açıklandı...
Suudi Arabistan “Vizyon 2030” Kapsamında Bir Yasağı Daha Kaldırdı!

Suudi Arabistan’da sular durulmuyor. Dikkat çekici gelişmelerle sürekli gündemde olan ülke, bu kez de kaldırılan sinema yasağıyla manşetleri süsledi. Ülkede yıllardır yasak olan beyazperdedeki ambargonun kaldırılması, haliyle tüm dünyanın ilgisini çekti.

Hatırlarsanız; 4 Kasım’da başlatılan gözaltı kararları ile çok konuşulan Suudi Arabistan’da 1700 banka hesabına el konulmuş, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu hakkında çeşitli yorumlar ortaya atılmıştı. Yaygın olanlardan bir tanesi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın gücü tamamen kendi elinde bulundurmak için hamle yapmasıydı.

Zira söylenen o ki Salman, daha önce duyurduğu Vizyon 2030 Hamlesi’ni kabul ettirmek istiyor.

Suudi Arabistan "Vizyon 2030 Projesi"Hatta ortaya atılan bu görüşlerin ardından Suudi Prenslere işkence edildiği söylenmiş, hem yerli hem de yabancı kaynakların gündemini benzer haberler meşgul etmişti. Neticede; ülke son dönemlerde epey karışık! Ve böyle bir noktada kaldırılan sinema yasağı da haliyle akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

Sonuçta; ülkenin Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 35 yıllık sinema yasağı kaldırıldı.

Ülkenin 35 Yıllık Sinema Yasağı Kaldırıldı!Tabii önce kapatılan sinemalara lisans vermek için çalışmaların tamamlanması gerekecek. Önümüzdeki yılın Mart ayında açılması planların sinemalarda 2030’a kadar 2 binin üzerinde gösterim yapılacak.

Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 kapsamında yaptığı bu reformla, eğlence harcamalarının artmasını sağlayacak.

Suudi Arabistan Bu Reformla Eğlence Gelirlerinin Artmasını PlanlıyorÜlkedeki yetkililerin verdiği bilgilere göre kültür ve eğlence aktivitelerine yapılan harcama 13 yıl içinde % 2.9’dan % 6 seviyelerine çıkarılacak. Ayrıca işsizlik oranı da % 11.6’dan % 7’lere çekilecek. Ülkede ılımlı İslam’ın hakim olmasını isteyen Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın önerisiyle başlatılan Vizyon 2030 kapsamında, kadınlar iş yaşamına daha çok katılabilecek.

İlaveten; geçtiğimiz günlerde Suudi kadınların araba kullanabileceği reformunu gördüğümüzü ve dünyada kadınların araba kullanmasının yasak olduğu hiçbir ülkenin kalmadığı gerçeğine trajikomik bir şekilde sevindiğimizi de hatırlatalım.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum