Paylaşım

Suudi Arabistan Sinema Açılışını Emoji Filmi ile Yaptı!


 

Suudi Arabistan’da onlarca yıldır uygulanan sinema yasağının kaldırılmasının ardından, ülkede gösterilen ilk film The Emoji Movie oldu. Detaylar haberimizde;

Dikkat çekici gelişmelerle sürekli gündemde olan Suudi Arabistan, ülkenin en zenginlerinin tutuklanması, prenslere işkence edilmesi ve benzeri haberlerin ardından sinema yasağının kaldırılması ile manşetlerde yer etmişti.

Yıllardır yasak olan beyazperdedeki ambargonun kaldırılacağının duyurulması tüm dünyanın dikkatini çekmiş, Suudi Arabistan’da hangi filmlerin gösterime gireceği merak edilmeye başlamıştı. İşte tam da bu noktada; akıllardaki soru işaretlerini giderebilecek bir gelişme yaşandı.

Suudi vatandaşların yıllar sonra ülkede izlediği ilk film, geçtiğimiz yılın ses getiren animasyonu The Emoji Movie oldu.

The Emoji Movie  Suudi Arabistan'da Gösterilen İlk FilmYapılan açıklamayla ülkedeki 35 yıllık sinema yasağının kaldırıldığını duymuştuk. Buna ek olarak; 2018’in Mart’ında açılması planlanan sinemalarda 2030’a kadar 2 binin üzerinde gösterim yapılacağını öğrenmiştik. Ve görünen o ki Suudi yetkililer, hedeflerini tutturma konusunda gayet kararlılar.

Nitekim bir sinema salonunda olmasa da Cidde’de bulunan bir konferans salonunda açılış yapıldı.

Cidde'de Konferans Salonunda Film GösterildiVe Suudi yetkililerin ülkede gösterilmesine karar verdiği ilk film The Emojie Movie oldu. Öte yandan; açılışın 2017 çıkışlı bir animasyon filmiyle yapılması dikkat çekti. Sonuçta; The Emoji Movie tüm dünyada 216 milyon dolarlık gişe hasılatı yapsa da çoğu kişiye göre en iyi animasyon filmleri listelerine girebilecek nitelikte değildi.

Ama gerçek şu ki bu durum Suudi yetkililerin The Emoji Movie’yle açılış yapma kararlarının önüne geçememiş.

Suudi Arabistan'da İzlenen İkinci Film Captain Underpants: The First Epic Movieİlaveten; Suudi Arabistan’da gösterilen ikinci film de yine bir animasyon filmi olmuş. The Emoji Movie’nin hemen ardından Captain Underpants: The First Epic Movie gösterilmiş. Neticede; yetkililer ilkbaharda açılacak ilk sinemanın ardından 2030’a kadar 2000 salonun açılmasını ve 30.000 iş imkanı yaratmayı amaçlıyor.

Ayrıca kaldırılan yasakla birlikte ekonomiye 24 milyar dolarlık katkı sağlanacağı tahmin ediliyor. Buna ek olarak; hükümetin birçok filmi kültürel standartlara göre sansürleyeceğini de belirtelim. Yine de yapılan açıklamalara bakılırsa, Suudi vatandaşlar yıllar sonra sinemada film izleme ayrıcalığı yaşayabildikleri için fazlasıyla memnunlar!

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın