Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan-Rusya Petrol Anlaşması Her Zamankinden Daha Kırılgan

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki üretimi düşürerek fiyatları desteklemeyi amaçlayan petrol anlaşmasının, her zamankinden kırılgan olduğu kaydedildi. İşte detaylar;
Suudi Arabistan-Rusya Petrol Anlaşması Her Zamankinden Daha Kırılgan

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki üretimi düşürerek fiyatları desteklemeyi amaçlayan petrol anlaşmasının, sözlerini yerine getirmeye çalışan Arap ülkesiyle birlikte titrek göründüğü kaydedildi. Geçtiğimiz yılın sonlarında OPEC ile Rusya liderliğindeki OPEC dışı üreticiler arasında günlük 1.2 milyon varil azaltmayı kabul ettikleri bir anlaşma yapılmıştı.

Suudi Arabistan, OPEC kesintilerinin büyük bölümünden sorumlu olmayı kabul etmiş ve ham petrol üretimini Mart ayında günlük 9.8 milyon varille sınırlayacağını doğrulamıştı. Başarıldı takdirde Aralık ayından bu yana Suudi Arabistan’ın toplam OPEC+ hedefinin yüzde 70’inden sorumlu olacağı biliniyordu.

Buna karşılık Rusya, OPEC dışı kesintilerin daha büyük bir kısmını üstlenmeye hazırlanmış ancak Ekim’den Şubat’a kadar üretimi sadece günlük 47 bin varil azaltmıştı.

Rusya Beklentilerden Az Kesinti YaptıSuudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih de Ocak ayında verdiği bir demeçte, kesintiler konusunda kartel ile iş birliği yapan en büyük OPEC dışı üreticisinin performansıyla ilgili; “Rusya istediğimden daha yavaş hareket ediyor” demişti. Bu iğneli sözler, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’ın cevap vermesine yol açmış, Novak Şubat ayının başında Rusya’nın bu yılın Mayıs ayına kadar yapılacak daha önce açıklanan kesintileri yerine getirmeye tamamen uyduğunu dile getirmişti.

Nihayetinde ABD’nin artan kaya petrolü tedariki ve küresel taleple ilgili endişeler sonucunda 2018 yılındaki petrol fiyatları düşmüştü.

2018 Petrol Fiyatları Düştü Başkan Donald Trump da OPEC’in kararlarını defalarca eleştirmiş, tekrar tekrar fiyatların daha düşük olması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Kasım ayında da OPEC’in petrol üretimini kesmemesini umduğunu aktarmıştı. Öte yandan, Pazartesi günü petrol ticaret görüşmelerinden gelen olumlu havanın etkisiyle 3 ayın en yükseğini görmüştü. Nitekim petrol fiyatları OPEC plus’ın tedarik kesintisi sözü vermesinden bu yana istikralı bir şekilde yükselmiş ve Kasım 2018’den beri görülmeyen seviyelere ulaşmıştı.

Ancak Verisk Maplecroft’ta MENA politika analisti olan Torbjorn Soltvedadt Salı günkü notunda, Rusya-Suudi iş birliğinin herhangi bir şekilde sona ermesinin fiyatlar üzerinde düşüş baskısı yaratacağını söyledi.

Rusya Suudi Anlaşmasının Sona Ermesi Petrol Fiyatları Üzerinde Baskı Yaratabilir “Esas davamız Riyad ile Moskova’nın anlaşmayı uzatmak için bir uzlaşmaya varması olmasına rağmen, anlaşma şimdi her zamankinden kırılgan görünüyor” diyen Soltvedadt, Suudi Arabistan’ın anlaşmayı kurtarmak için Rusya’nın düşük seviyelerdeki rızasını kabul etmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Verisk Maplecroft ayrıca Riyad’ın 2019 bütçesini finanse etmek için 80 dolara ihtiyacı olduğunu belirtirken, Vladimir Putin’in ise Moskova’nın ihtiyaçlarını karşılamak için 60 doların yeterli olduğunu iddia ettiği hatırlatıldı. OPEC ve OPEC dışı petrol üreticilerinin bir sonraki toplantısı Nisan ayının ortalarında gerçekleşecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum