Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Petrole Bağımlılığını Azaltıyor

Suudi Arabistan Petrole Bağımlılığını Azaltıyor

Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ülkelerinden biri. Yıllık gelirinin %90’ını da petrolden elde ediyor. Dolayısıyla petrolde yaşanan büyük düşüş ülkeyi fazlasıyla zarara uğrattı. Ülke bir yandan piyasadaki payını kaybetmemek amacıyla petrol üretimini artırırken, diğer yandan petrole olan bağımlılığını azaltmak için çözümler aramaya başladı.

Eski hükümet danışmanı ve aynı zamanda ekonomist olan John Sfakianakis, gelecek yıl petrol satışlarından elde edilen gelirin yıllık bütçenin %70’ini oluşturacağını ifade etti. Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınladığı bilgiye göre 2014 yılında %89 olan bu oran, 2015 yılında %73 olarak gerçekleşti.

John Sfakianakis konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şu sözleri söyledi; “Krallık 2015 yılında petrol bağımlılığını azalttı ve 2016 yılında yine aynısını yaparak petrol fiyatlarındaki düşüşün olumsuz etkisinin üstesinden gelmeye çalışacak. Fakat şurası çok net ki 2016 yılında Suudi Arabistan, düşük petrol fiyatlarına hazırlanmış olmakla birlikte piyasa payını koruma yönündeki petrol politikasını devam ettirecek,” dedi.

Öte yandan Suudi Arabistan’ın piyasa payını korumak için aldığı önlemler arasında, kaya petrolü üreticileri gibi yüksek maliyetli üreticileri piyasa dışına itmek yer alıyor. Ancak bunları yaparken petrol gelirleri %23 düşerek 98 milyar dolara ulaşıyor. Bu rakam ise gayri safi yurt içi hasılanın %15’ine denk geliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Suudi Arabistan’ın harcamalarında kısıtlamaya gitmemesi halinde en geç 5 yıl içerisinde iflasa gideceğini belirtti. Bu uyarı Suudi hükümeti alarma geçirdi. Kral Salman başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu akaryakıt fiyatlarında zam kararını açıkladı. Bunun yanında elektrik, su ve enerji fiyatlarında da yeni düzenlemeler yapılarak zam yapıldı. Maliye Bakanlığı ise alınacak tedbirler arasında bazı işletmelerin özelleştirilmesi kararından da bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum