Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Petrol Savaşında Son Silahını Ne Zaman Kullanacak?

Suudi Arabistan Petrol Savaşında Son Silahını Ne Zaman Kullanacak?

Geçtiğimiz yıl petrol fiyatları düştüğünde piyasadaki birçok kesim, ilk pes edenlerin kaya gazından petrol çıkaran küçük Amerikan şirketleri olacağını düşünmüştü. Ancak düşünüldüğü gibi olmadı. The Economist’in haberine göre, Amerika’nın kaya gazı petrolü sahalarında herhangi bir aksaklık veya sıkıntı görülmüyor.

Yılın ilk çeyreğinde 300 Amerikan petrol ve doğalgaz şirketi üzerinde yapılan araştırmada şirketlerin3’te 2’sinin sağlıklı bilançolara sahip olduğu görüldü. Yapılan araştırmada orta ölçekli olan şirketlerin, 3’te 2’sinin hisse senetlerinin yazılı değerlerinin % 80’i düzeyinde işlem gördükleri ortaya çıktı. Söz konusu kaya gazı petrol üreticileri için borçlanma maliyetlerinin arttığı ancak piyasadan çekilmelerini gerektirecek boyuta ulaşmadığı görülüyor.

Amerika’daki sondaj kulelerinin sayısı Ekim ayından bu yana yarı yarıya düşse de, Amerikan üretiminin hala büyüdüğü görülüyor. Bu büyümeyi destekleyen bir durum, kaya gazı üreticilerinin masraflarındaki düşüş sayesinde diğer şirketlerle birlikte giderleri azaltması oldu.

Barclays’dan Michael Cohen, petrol rezervlerinin Ekim ayında fiyatlandığını, bu yıl daha düşük fiyatlarda seyredeceğini belirtti. Bu düşüş Kuzey Denizi gibi yerlerdeki üreticiler için olumsuz olsa da, ABD’deki kaya gazı petrolü üreticilerini çok etkilemedi.

Suudi Arabistan ise kaya gazı üretiminde büyük payı olan ABD’yi piyasadan çıkarma ve pazar payını yükseltme peşinde. Suudi Arabistan bir önceki aya göre 658 binlik bir artış yaparak, Mart ayında günde 10.3 varil üretim yapmış oldu.

Irak’ta petrol arzı günlük 556.000 varil artarken, Libya 183 bin varili tekrar üretime soktu. Petrole karşı olan arzın artması fiyatların daha da düşmesine sebep olacaktır. Bunun da daha çok ABD’li kaya gazı petrol üreticisinin piyasadan çekilmesine neden olacağı tahmin ediliyor.

Bu haftanın açılışıyla yaşanan gelişmelere göz atacak olursak, Çin’in ekonomiyi desteklemeye başlamasıyla birlikte petrol fiyatlarının yeniden ralli yaptığı görülmektedir. Petrol vadelileri New York’ta % 1.6 artış gösterdi.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCharthy durumun değerlendirmesi olarak, “Çin’de zorunlu karşılıkların düşürülmesi net bir teşvik olarak görülüyor. Petrol piyasaları buna oldukça güçlü bir tepki veriyor. Sondaj kulesi sayısındaki düşüş ve ABD üretimindeki ılımlı gerileme senaryoya yardımcı oluyor.” sözlerini söyledi.

Mayıs vadeli Batı Teksas türü ham petrol kontratı varil başına 56.64 dolara gelirken; Haziran vadeli kontrat 58.18 dolar oldu. Haziran vadeli Brent petrol ise % 1.4 değer kazandı ve varil başına 64.34 dolara geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum