Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın Petrol Saldırılarını Önlemek için Yapması Gereken Çok Şey Var!

ABD'li eski diplomat, Suudi Arabistan'ın petrol varlıklarına düzenlenen saldırıları önlemek için yapması gereken çok şey olduğunu söyledi.
Suudi Arabistan’ın Petrol Saldırılarını Önlemek için Yapması Gereken Çok Şey Var!

Suudi Arabistan’ın en kritik petrol tesisini hafta sonundaki drone saldırılarından koruyamamasına dikkat çeken ABD’nin Umman Eski Büyükelçisi Gary Grappo, Krallık’ın yapması gereken çok şeyi olduğunu söyledi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’ne göre; Krallık 2018 yılında silah için yaklaşık 67,6 milyar dolar harcadı. Suudi Arabistan savunma harcamaları açısından ABD ve Çin’in hemen arkasındaydı.

Grappo, “Suudi liderliği gibi toplam savunma harcaması bakımından üçüncü sırada yer alan bir ülkenin, en kritik savunmayı yapamadığını açıklamakta çok fazla olduğunu düşünüyorum ve bu tür saldırılardan en kritik petrol olanağının yeterince altını çizemiyorum,” dedi.

Suudi Arabistan, dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından birisi ve petrol tesislerine verilen zarar, dünyadaki tedarik kesintileri korkusunu ateşledi.

Saudi Aramco’nun Abqaiq’te ve yakındaki Khurais sahasındaki petrol işleme tesisine yapılan saldırılardan sonra petrol fiyatları arttı. Saldırıların neden olduğu kayıp, Suudi Arabistan’ın küresel günlük ihracatının yarısından fazlası ve dünyadaki günlük ham üretiminin yüzde 5’inden fazlası.

ABD ve Suudi Arabistan saldırılar için İran’ı suçlarken, Yemen’deki Husi isyancıları saldırıcı üstlendiler.

Denver Üniversitesi’nde tanınmış biri olan eski diplomat, “Dronlar hakkında konuşuyoruz. Şimdi, insansız hava araçları bu kadar kolay tespit edilemiyor. Ancak yine de önceki petrol tesisinde havaalanlarında ve başka yerlerde geçirdikleri önceki saldırılara rağmen bunun güçlü bir olasılık olduğunu görebiliyorlardı,” dedi.

Cumartesi günkü saldırı, Abqaiq petrol işleme tesisinin hedef alındığı ilk sefer değildi. 2006 yılında güvenlik görevlileri El-Kaide militanlarının tesisteki saldırı girişimlerini engellemişti.

Rapidan Energy Group kurucusu ve başkanı olan Bob McNally, saldırı nedeniyle hayal kırılığına uğradığını ancak şaşırmadığını söyledi. McNally, El-Kaide’nin saldırılarının ardından Riyad’ın savunmaları artırmasını beklediğini ifade etti.

McNally, “Bu insanların geçmesi biraz endişe verici. Trump yönetimi tarafından yayınlanan fotoğraflara baktık. Çok hassaslardı, neye vuracaklarını tam olarak biliyorlardı, mükemmel bir şekilde vurdular. Tüm bildiğimiz şeyse şu geri gelebilirler,” dedi.

Trump Saldırılara Cevap Vermek için Acele Etmiyor

Trump Saldırılara Cevap Vermek için Acele EtmiyorABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın petrol endüstrisini hafta sonu boyunca vuran koordineli bir saldırıya cevap verme konusunda acele etmediğini söyledi.

Trump, İran’ın saldırılardan sorumlu olup olmadığı sorusuna “Bu noktada kesinlikle öyle görünüyor,” derken, “Kimseyle savaşmak istemiyorum ama biz herkesten daha hazırlıklıyız. Çok seçeneğimiz var ama şu anda seçeneklere bakmıyoruz. Bu çok büyük bir saldırıydı ve ülkemiz tarafından çok daha büyük bir saldırı ile karşılanabilirdi, ancak bunu ilk önce kesin olarak kimin yaptığını bulacağız,” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Aramco saldırılarının Yemen’e saldırganlığa karşı karşılık bir tepki olduğunu söyledi.

Suudi liderliğindeki bir askeri koalisyon saldırının İran silahları tarafından yapıldığını ve Yemen kökenli olmadığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum