Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın Petrol Direksiyonu Al-Falih’e Teslim Edildi!

Suudi Arabistan’ın Petrol Direksiyonu Al-Falih’e Teslim Edildi!

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’da bugün oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Ali Al-Naimi’nin yerine petrol bakanlığına Al-Falih atandı. Piyasaların hiç de yabancı olmadığı Al-Falih’i hepimiz yakından tanıyoruz. Hatırlayamayanlar için ise şu bilgiyi verelim, Al-Falih, dünyanın en büyük petrol ihracatını gerçekleştiren şirketlerden olan Saudi Aramco’nun başkanlığını yürütüyordu. Al-Falih’in bakanlığa getirilmesinin ardından ise şirketin başkanlık görevini bırakıp bırakmayacağı merak konusu olmuş durumda. Ancak kaynaklardan gelen iddialara göre, Al-Falih Saudi Aramco’nun başkanlığını sürdürmeye devam edecek.

Al-Falih’in bakanlığa getirilmesiyle Suudi Arabistan neyi hedefliyor?

Suudi Arabistan’ın Al-Falih’i petrol bakanlığına getirmesi, beraberinde birçok iddiayı da gündeme getirdi. Bilindiği üzere Suudi Arabistan, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumunda bulunuyor. Ancak OPEC’in üretim kotasını kaldırmasının ardından yaklaşık olarak iki yıldır sert düşüşler yaşayan petrol, ülkenin ekonomik anlamda zor günler geçirmesine neden oluyor. 2015 finansal verilerine bakıldığı zaman Suudi Arabistan’ın 89 milyar dolarlık rekor bütçe açığı verdiği görülüyor. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Suudi yetkililer kamuoyuna yaptıkları açıklamada, ülkenin petrole olan bağımlılığını azaltmak adına “Vizyon 2030” hamlesini hayata geçireceklerini duyurmuşlardı.

Peki, Vizyon 2030 hamlesiyle ne planlanıyordu?

Suudi Arabistan bu hamlesiyle, ülkenin petrole olan bağımlılığının azaltılması amaçlanıyor. Bu doğrultuda en büyük plan ise Saudi Aramco’nun halka arz edilmesi olacak. Vizyon 2030 hamlesinin detaylarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan da açıkça görüleceği üzere Suudi Arabistan petrole olan bağımlılığını azaltmayı temel hedef olarak görüyor. Bu doğrultuda öncelikli çalışma ise Saudi Aramco’nun en kısa sürede halka arzının gerçekleştirilmesi. Şirketin başkanlık koltuğunda bulunan Al-Falih’in ise bu doğrultuda petrol bakanlığına getirildiği iddia ediliyor. Vizyon 2030 hamlesinin mimarı konumunda bulunan veliaht prens Mohammed bin Salman’a yakınlığıyla bilinen Al-Falih’in politik amaçlar doğrultusunda yetki alanının genişletildiği iddia ediliyor.

Al-Falih’in direksiyonu devralmasıyla ülkenin petrol ihracatı tırmanacak mı?

Al-Falih’in petrol bakanlığı koltuğuna atanmasının ardından piyasalar ise bugün ülkenin petrol ihracatını artıracağı endişesini taşımaya başladı. Bunun en önemli nedeni ise Suudi Arabistan’ın Doha’da gerçekleşen görüşmeler öncesi açıklamalarıydı. Hatırlanacağı üzere ülke yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, İran gibi büyük üreticilerin Doha’da alınan kararlar sonrası üretimi tırmandırma hamlesine gitmeleri halinde anlaşmayı bozacaklarını ifade etmişlerdi. Suudi Arabistan cephesinden gelen bu açıklamaların üzerinden kısa bir süre geçmesinin ardından ülkenin en büyük şirketi Saudi Aramco’nun başkanı Al-Falih’in petrol bakanlığına atanması, piyasalarda Suudi Arabistan’ın petrol piyasasına gözdağı verme amacında olduğu kanısı kuvvetlendirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum