Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin İran Petrol Muafiyetini Sonlandırmasının Ardından Suudi Arabistan Diğer Ülkelerle Çalışabileceğini Duyurdu

ABD, 8 ülkeye uyguladığı İran’dan petrol ihracatı muafiyetini uzatmama kararı aldı. Açıklama sonrasında Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırabileceği ve diğer ülkelerle çalışabileceği öğrenildi.
ABD’nin İran Petrol Muafiyetini Sonlandırmasının Ardından Suudi Arabistan Diğer Ülkelerle Çalışabileceğini Duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump 2 Mayıs’ta süresi dolacak olan İran’dan petrol ihracatı muafiyetlerini uzatmayacağını duyurdu. Aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkenin (Çin, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Tayvan, Türkiye, İtalya, Yunanistan) İran’a uygulanan yaptırımlardan muaf tutulması uygulamasına son verileceği açıklaması beraberinde birçok olasılıkları ve tartışmaları getirdi.

Uzmanlar alınan bu kararın petrol piyasasını nasıl etkileyeceğini değerlendirirken, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırabileceği yönünde bilgiler alındı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, ülkesinin petrol arzı sağlamak için diğer ülkelerle birlikte çalışabileceğini bildirdi.

ABD’nin İran’ın petrol ihracına yönelik yaptırımları konusundaki kararını yakından takip ettiklerini dile getiren Bakan Al-Falih, ülkesinin tüketicilere yeterli arzın sağlanması için diğer üreticilerle işbirliği yapacağını fakat bunun küresel petrol piyasası dengesinin dışına çıkmasına izi vermeyeceklerini kaydetti.

ABD’nin İran’a yönelik kararı, İran petrol ihracatını tamamen durdurması anlamına geliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, muafiyetin uzatılmamasına yönelik yaptığı açıklamada, söz konusu ülkelerin etkilenmemesi için petrol arzı konusunda destek olacaklarını söyledi. Ancak İran’ın petrol ihracının sıfıra inmesi anlamına gelen karar, temel gelir kaynağının da tamamen elinden alınması demek.

ABD İran’a yeniden yaptırım uygulayarak ülkeye ekonomik bir baskı uygulamayı hedefliyor.

ABD, 2018 yılının Ekim ayında İran’a yönelik devreye soktuğu ikinci yaptırım paketinden 8 ülkeyi muaf tutmuştu. Ancak 2 Mayıs’ta sona erecek muafiyetin uzatılmadığı açıklaması yapıldı. İran’ın bölgedeki rolünü azaltmayı planlayan ABD’nin yaptırım kararı sonrasında petrol fiyatları Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Gün içi en yüksek 65,86 doları gören ham petrol, saat 17:28’de 65,62 dolarda seyrediyor. Brent tipi petrol ise varil başına 74,31 dolara kadar tırmandı.

Piyasa OPEC’ten İran petrol arzının kesilmesine yönelik üretimi artırma açıklaması bekliyor.

Söz konusu karar piyasada arz azalması endişesini gündeme getirirken, gözler Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’na (OPEC) çevrildi. OPEC ve ortakları üretim kısıntısı konusunda anlaşma yapmış buna fazlasıyla disiplinli bir şekilde sadık kalmıştı.

Ancak ABD’nin yaptırımları yeniden devreye sokması ile üretimi artırmasının gündeme gelebileceği yorumlandı. ABD’den bugün yapılan açıklamada ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve müttefiklerinin küresel petrol piyasasında tedariğin sağlanması konusunda destek olacakları bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum