Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Merkez Bankası Ekonomiye Destek için Piyasaya Likidite Vermeye Hazır

Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı, petrol saldırısının yol açtığı sorunları gidermek amacıyla finans piyasasına likidite vermeye hazır olduklarını açıkladı.
Suudi Arabistan Merkez Bankası Ekonomiye Destek için Piyasaya Likidite Vermeye Hazır

Suudi Arabistan petrol sahasına yapılan saldırı piyasanın dengesini bozarken ülkenin petrol üretimi günlük 9,8 milyon varilden, 5,7 milyona geriledi. Bu kesinti küresel olarak arz güvenliği endişelerini artırdı. Bir yandan da ülke ekonomisinin bu durumdan nasıl etkileneceğini değerlendirmeye başlandı.

Devlete bağlı petrol şirketi olan Saudi Aramco Çin’e yapacağı petrol sevkiyatını 10 gün ertelediğini bildirmek zorunda kaldı. Suudi Arabistan Merkez Bankası ise söz konusu olaydan doğacak sorunları gidermek amacıyla finans sistemine likidite vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı Ahmed Abdulkarim Alkholifey, ihtiyaç halinde piyasalara müdahale edecek güçte olduklarını belirtti.

Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı Ahmed Abdulkarim AlkholifeyGazetecilerin karşısına geçen Merkez Bankası Başkanı Alkholifey, Cumartesi günü yapılan saldırıların etkilerini değerlendirdi. Söz konusu olay sonrasında meydana gelebilecek sorunların önüne geçmek amacıyla finans sisteminde likidite vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Net döviz varlıkları stokunun 500 milyar doların üzerinde olduğunu ve ülke para birimini ABD dolarına endeksleme politikasını değiştirme gibi niyetleri olmadığını ifade etti. Likidite sıkıntısı olmasını beklemediklerini belirten Alkholifey, bir taraftan da olası kuyruk risklerini izlediklerini ve gerekli gördükleri zaman piyasaya müdahale edecek güçte olduklarını açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, saldırı sonrası küresel enerji arzında yaşanan aksaklığın tüm müttefikler için endişe verici olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens StoltenbergGelişmeleri büyük bir endişeyle yakından takip ettiklerini söyleyen Stoltenberg, bu tür olayların bölge güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı. Bu arada yapılan saldırılar Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği olmak üzere birçok ülke tarafından kınandı. ABD Başkanı Donald Trump, incelemelerin halen devam ettiğini fakat büyük ihtimalle olayın arkasında İran’ın yer aldığını söyledi.

Şu dakikalarda gelen son dakika haberine göre Suudi Arabistan’daki üretimin 2-3 hafta içerisinde normale döneceği bildirildi. Fiyatlar habere anında tepki gösterirken, saat 17:25’te Brent petrolün varili 64,83 dolara, ham petrolün ise 59,62 dolara gerilemiş durumda. Ham petrol fiyatları üretim haberi sonrasında %5’in üzerinde düşüş gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum