Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Maliye Bakanı: Hayır, Paramız Bitmiyor!

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Mohammed Al-Jadaan, krallığın parasının yavaş yavaş tükendiği iddialarını reddetti.
Suudi Arabistan Maliye Bakanı: Hayır, Paramız Bitmiyor!

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Mohammed Al-Jadaan (Muhammed Abdullah El Cedan), krallığın diğer birçok ulustan daha iyi bir finansal durumda olduğunu söyleyerek parasının yavaş yavaş tükendiği iddialarını reddetti.

Rezervleriyle ilgili son algılar sorulduğunda; “hayır, paramız bitmiyor” diyen Suudi Maliye Bakanı, böyle bir algılamayı kesinlikle reddetti. Eski CIA Başkanı David Petraeus Kasım ayında konuyu vurgulamış ve ülkenin hükümet fonunu hedefleyerek Suudi Arabistan’ın parasının yavaş yavaş tükendiğini” düşündüğünü söylemişti.

Bu noktada Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu (PIF) olarak bilinen servet fonunda sahip olduğu varlıkların miktarını açıkça yayınlamadığı akla geldi.

Suudi Arabistan İyi Finansal Durumda Uluslararası Finans Enstitüsü Haziran ayında yayınlanan bir raporda, krallığın yaklaşık 300 milyar dolarlık varlığa sahip olduğunu tahmin etmişti. Ulusal Varlık Fonu Enstitüsü rakamı 320 milyar dolara yaklaştırmıştı.

Pazartesi günkü bütçe açıklamasının ardından Riyad’da CNBC’ye konuşan Suudi Maliye Bakanı Mohammed Al-Jadaan, krallığın şu anda dünyanın en büyük üçüncü yabancı para rezervi deposuna sahip olduğunu belirtti. Krallığın önemli fonlara ve ülkenin emrinde çok sayıda varlığa sahip olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Diğer birçok ülkeden farklı olarak, diğer bankaların sahip olmadığı merkez bankası ile devlet rezervlerine ve mevduatlara sahibiz.”

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Para Bitmiyor Ülkenin amacının harcamalarını kontrol ederken rezervleri inşa etmek olduğunu da belirtti. Suudi Arabistan, gelecek yıl için 1.02 trilyon riyal (272 milyar dolar) bütçe açıklarken Al-Jadaan, daha önceki gelirlerin 2020’de 917 milyar riyalden 83 milyar riyale düşeceği yorumunu yineledi.

Bunun da bütçe açığını 187 milyar riyale ulaştıracağı kaydedildi. Ayrı bir açıklamada, gayri safi yurtiçi hasılasında reel büyümenin 2020 yılında yüzde 2.3 olarak beklendiği dile getirildi. Öte yandan bütçe haberi, krallık tarihindeki en büyük ekonomik olaylardan birinden önce geldi ki Çarşamba günü Saudi Aramco’nun hisseleri yerel borsada işlem görmeye başlayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum