Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan, Küresel Pazardaki Ham Petrolün Talebi Karşılayacak Düzeyde Olduğunu Bildirdi

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, ham petrol hakkında değerlendirmeler yaparak, küresel pazardaki ham petrolün talebi karşılayacak düzeyde olduğunu bildirdi ve petrol stoklarının arttığını açıkladı.
Suudi Arabistan, Küresel Pazardaki Ham Petrolün Talebi Karşılayacak Düzeyde Olduğunu Bildirdi

Suudi Arabistan’ın batısında yer alan Cidde kentinde, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) Üretimi Denetleme Komitesi tarafından bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, gündemdeki konularla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan, uluslararası pazardaki ham petrol miktarının talebi karşılayacak seviyede olduğunu bildirdi. Ülke bununla birlikte, ham petrol stoklarının giderek arttığını açıkladı.

Ülkenin Enerji Bakanı Falih, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yönelik yapılan son saldırıların petrol sevkiyatına karşı tehdit oluşturduğunu, fakat Suudi Arabistan’ın üretimini etkilemediğini açıkladı. Bununla birlikte Suudi Arabistan’ın ortaklarına saldırıları kınamak için çağrıda bulundu.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Falih, uluslararası pazardaki ham petrol miktarının talebi karşılamak için yeterli olduğunu, hatta bunun yanı sıra petrol stoklarında artış gözlendiğini dile getirdi. Geçtiğimiz Salı günü Suudi Arabistan’da iki petrol pompa istasyonuna “drone” saldırısı yapılmış ve önceki Pazar günü ikisi Suudi Arabistan’a ait olan dört ticari gemi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kara suları civarında sabotaja uğramıştı.

Önceki haftalarda İran’dan alabileceği tehditlere karşı ABD, tedbir amaçlı “USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ve 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından meydana gelen Bombardıman Görev Gücü’nü körfeze sevk etmişti.

USS Abraham Lincoln Uçak Gemisiİran’ın ABD’ye ait hedeflere yönelik hedeflere saldırı hazırlığında olduğu iddiasıyla gerçekleştirdiği bu sevkiyattan sonra ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), “USS Arlington” amfibi çıkarma gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının da o bölgeye sevk edildiğini bildirmişti. Diğer bir yandan İran’ın BAE civarlarında dört ticaret gemisine sabotaj yaptığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından öne sürülmüştü.

Gemilerden ikisinin Suudi Arabistan, diğer ikisinin ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Norveç bandıralı olduğu, Suudi Arabistan merkezli Al Arabiya televizyonunun haberinde bildirilmişti. Ardından, ABD’de bölgede İran’a gözdağı vermek amacıyla F-15 ve F-35 uçaklarıyla uçuşlar gerçekleştirilmişti. Tüm bunlarla birlikte, önceki gün Suudi Arabistan Enerji Bakanı Falih, petrolde kıtlık yaşanmadığını belirtirken gerektiği durumda OPEC’in devreye gireceğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum