Paylaşım

Suudi Arabistan Kralı Yeni Rotayı Çizecek


 

Petrol fiyatları Suudi Arabistan'ı zorluyor. Kral Salman'ın bugün yapacağı açıklamada, petrolde ve ülke ekonomisinde yeni rotayı çizmesi bekleniyor. İşte detaylar...

Suudi Arabistan bir süre önce IŞİD’e karşı 30 ülkenin yer aldığı bir koalisyon kurma kararı aldı. Suudi Arabistan Krallığı’nın yeni politik stratejisinde ABD’nin Orta Doğu’dan çekilmesi yönünde tahminler bulunuyor.

DW Türkçe tarafından yayınlanan habere göre, Körfez ülkeleri uzun süredir Suriye ve Irak’taki gelişmelere doğrudan dahiller. Fakat aylardır IŞİD ve buna benzer terör örgütlerine karşı herhangi bir müdahale yapılmıyor. Suudi Arabistan böyle bir dönemde güvenilirliği açısından zor günler geçirdi. Çünkü ülkenin IŞİD’e olan ideolojik yakınlığı dikkat çekmiş, özellikle Paris’te yaşanan terör olayında eleştirilerin merkezinde kalmıştı.

Hamburg merkezli Giga Enstitüsü Orta Doğu bölümünde siyaset bilimci olarak görev alan Thomas Richter; “Koalisyon büyük olasılıkla bu tür eleştirilere bir tepki niteliğinde ve Suudi Arabistan bu gelişmeye verdiği tepkinin hem bölgesel hem de uluslararası anlamda anlaşılmasını hedefliyor,” şeklinde görüş bildirdi.

Öte yandan Suudi Arabistan kendi iç politikasında da sorunlar yaşıyor. Bir yandan cihatçı grupların çıkardığı olaylar yatıştırılmaya çalışılırken, diğer yandan ülkenin bütçe açığı sorunuyla uğraşılıyor. Petrolün son 11 yılın en düşük seviyesine gelmesiyle birlikte; Uluslararası Para Fonu, Suudi Arabistan’ın bütçesinin ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının %22’si kadar açık vereceğini öngörüyor. Bu açığın kapatılması için de limanlar, demiryolları, havayolları gibi devlet mallarının satışa çıkarılacağı ortaya atılan söylentiler arasında.

Yemen’deki Şii Husilere karşı Sünni ülkelerin oluşturduğu koalisyonda en ön planda yine Suudi Arabistan bulunuyor. Bu durum hakkında değerlendirme yapan Thomas Richter şu sözleri söyledi; “Suudilerin gücü hava operasyonları ile sınırlı. Orada da ABD’nin yardımlarına bağımlılar. Karada da askeri gücü yok gibi, çünkü başka Körfez ülkelerinden askerler kara gücü olarak çarpışıyor. Ayrıca Latin Amerika’dan, Sudan ve Afrika ülkelerinden paralı askerler de bulunuyor. Suudi askerlerin de çatışmalara girmeye, Suudi Krallık için hayatlarını feda etmeye gönüllü olmadıkları fark ediliyor,” dedi.

Haberimizi özetlemek gerekirse, Suudi Kralın bugün yapacağı konuşmada bir karar vermesi gerekiyor. Çünkü tahta çıktığı vakit halka 32 milyar dolar değerinde hediye dağıtan bir kralın, bundan sonraki dönemler için de bu bolluğu sürdürmesi gerekir. Ancak ileriki dönemlerde bu kadar para olmayacak ve halkın parasal yoldan değil siyasi yoldan tatmin edilme yoluna gidilecek. Bu sebeple Kral Salman’ın bugün yapacağı konuşmada, yol ayrımında olan ülke ekonomisi için bir karar vermesi bekleniyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın