Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Konferansın İlk Gününde Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı!

Suudi Arabistan Salı günü 55 milyar dolar değerinde anlaşma yaptığını açıkladı. Detaylar haberimizde;
Suudi Arabistan Konferansın İlk Gününde Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı!

Çöldeki Davos olarak da adlandırılan Geleceğe Yatırım Girişimi’nin ilk gününde, enerji, ulaştırma ve petrokimya sektörlerinde 55 milyar dolar seviyesinin üzerinde anlaşmalar yapıldığı açıklandı. Ülkeye iş çekmek için tasarlanan konferansın ilk gününde böyle büyük rakamlar açıklaması dikkat çekti çünkü Çöldeki Davos Kaşıkçı olayı nedeniyle dünya çapında pek çok yüksek profilli lider tarafından boykot edilmişti.

Öte yandan, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili kargaşayı susturmak ya da dikkati başka yöne çekmek için milyar dolarlık anlaşmalar yaptığı görüşü de gündemde fazlasıyla ses getirdi. Dünyanın önde gelen şirketleri ve politikacıları tarafından boykot edilen etkinliğin ilk günündeki anlaşmaların çoğunun Suudi Aramco’yu içerdiği bilgisi de verildi.

Halka arzı merakla beklenen Aramco, Salı günü 15 mutabakat anlaşması imzaladığını ve 34 milyar dolar değerinde ticari iş birliği yaptığını duyurdu.

Çöldeki Davos'ta 55 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzalandı Anlaşmaların, Total, Hyundai Heavy Industries, Baker Hughes, Halliburton ve Çinli firma Norinco da dahil uluslararası partnerleri ve kuruluşları içerdiği kaydedildi. Suudi Aramco da Salı günkü açıklamasında; “mutabakat anlaşmaları hem Aramco’nun hem de krallığın uluslararası ortaklık stratejilerini, ekonomiyi çeşitlendirme kararlılığını, yerli yatırım ortamını geliştirme çabalarını ve istihdam olanaklarını artırma isteğini yansıtıyor” dedi.

Ancak ilgili haberde anlaşmalara rağmen tüm gözlerin Suudi Arabistan’a ve yatırım konferansına çevrilmesinin nedeninin Kaşıkçı olayından kaynaklandığı söylendi.

Suudi Arabistan Kaşıkçı Tepkileri Sürüyor Çünkü Suudi gazetecinin ölümüyle ilgili tartışmalar, diplomatik ilişkileri ve Orta Doğu’nun petrol zengini etkin gücüne yönelik iş duyarlılığını etkiliyordu. Ayrıca Suudi Arabistan’ın borsa endeksi Tadawul da Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili haberlerden bu yana çalkantılı bir hal almıştı. Suudi Arabistan Kaşıkçı’nın ölümünü ilk etapta reddetse de daha sonra konsoloslukta yaşanan bir kavgada öldüğünü itiraf etmiş, Recep Tayyip Erdoğan da dün öldürmenin planlanmış bir eylem olduğunu söylemişti.

Trump ise dünkü açıklamasında Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı cinayetini örtmeye çalışmasının tarihin en kötü örtbas girişimlerinden biri olduğunu dile getirmişti.

Çöldeki Davos İlk Gününde 55 Milyar Dolarlık Anlaşma Kaşıkçı cinayetinin ilk günden beri tam bir fiyasko olduğunu söyleyen Trump; “Bu fikri ortaya atan kişinin başının büyük belada olduğunu düşünüyorum” demiş, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da dünkü basın toplantısında Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili olarak Suudi yetkililerin vizelerinin iptal edileceğini belirtmişti. Pompeo ilave olarak yaptırım kararlarının gelen bilgiler ışığında farklı alanlarda uygulanmaya devam edeceğini de aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum