Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suudi Arabistan’la İlgili Endişeler Softbank’ın Hisselerini Düşürdü!

Japon teknoloji devi Softbank’ın hisseleri, Suudi Arabistan endişeleri nedeniyle düştü. Detaylar haberimizde;
Suudi Arabistan’la İlgili Endişeler Softbank’ın Hisselerini Düşürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Japon teknoloji devi Softbank’ın hisseleri, şirketin Suudi Arabistan hükümetiyle olan bağları konusundaki endişeler nedeniyle, Pazartesi günü Tokyo ticaretinde %6’dan fazla düşüş gösterdi. Çünkü Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın (Jamal Khasshogi) ortadan kaybolması nedeniyle artan bir inceleme altında girdi, hatta bu nedenle Çöldeki Davos olarak da adlandırılan yaklaşan etkinliğe karşı yüksek profilli bir boykot başlatıldı. Kısacası kayıp Suudi gazeteci hakkındaki küresel endişelerin, Japonya’nın en büyük teknoloji devlerinden birinin hisselerini aşağıya çektiği görüldü.

Softbank Group’un hisseleri Pazartesi günü Tokyo ticaretinde yüzde 6’nın üzerinde düşüş yaşadı.

Softbank’ın Hisseleri Yüzde 6 DüştüNitekim WeWork, Flipkart, Uber, Didi Chuxing, Grab ve Ola gibi şirketlerdeki yatırımlarıyla küresel teknoloji alanını yeniden şekillendiren şirket, Suudi Arabistan hükümeti ile yakın bağlara sahipti. İşin özü, Softbank’ın önemli miktarda yatırım sermayesi, şu anda Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasıyla ilgili şüpheler nedeniyle küresel denetim altında olan Suudi Arabistan’dan geliyordu.

Analistler de bugünkü düşüşü, diğer ülkelerin ve yatırımcıların krallığa nasıl tepki vereceği konusundaki soru işaretlerine bağladı.

Softbank’ın Düşüşü Suudi Arabistan'a Verilecek Tepkilere BağlıConstellation Research’ün kurucusu ve analisti olan Ray Wang da düşüşle ilgili verdiği demeçte; “Şu anda Suudi Arabistan hükümetinden finansman alan teknoloji şirketlerine ve yatırımcılarına karşı büyük bir tepki görüyoruz” ifadelerini kullandı. İlk geri çekimin Softbank üzerinde olduğunu bildiren analist, aynı zamanda bunun genel anlamda teknolojiyi de etkilediğini dile getirdi.

Öte yandan Morningstar’dan analist Dan Baker ise Softbank’ın bugünkü düşüşünün Alibaba’yı etkilemediğini kaydetti.

Softbank'ın Düşüşü Alibaba'yı Etkilemedi Çünkü Softbank değerlemesinin neredeyse yarısı, şirketin Alibaba’daki hissesinden geliyordu ve Alibaba Cuma gününü yükselişle kapatmıştı. Bu nedenle Dan Baker, Softbank’ın düşüşünün esas olarak Suudi bağlarından kaynaklandığı yönünde görüş bildirdi. Wang ayrıca Gelecek Yatırımı Girişimi ya da Çöldeki Davos isimli etkinliğin çok dikkatli bir şekilde inceleneceğini aktardı.

İlaveten analist, IMF Başkanı Christine Lagarde’nin katılacağını açıkladığı konferanstaki boykotların muazzam olacağını belirtti. Bu noktada, Suudi Arabistan’daki konferansa katılmayacağını duyuran isimler arasında JP Morgan CEO’su Jamie Dimon ile Ford Motor Başkanı Bill Ford’un yer aldığı hatırlatıldı.

Kaldı ki CNBC, Financial Times, CNN, The New York Times gibi birçok medya kuruluşu da etkinliğe katılmayacağını açıklamıştı. Nitekim Kaşıkçı; Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile kraliyet ailesinin bir eleştirmeniydi ve 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdiğinden bu yana kayıptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu